reklamı kapat

POPÜLER

iPhone XR

iPhone XR 2019’un korkunç tasarım detayına “düzeltme”

Geçtiğimiz günlerde sızdırıldığı iddia edilen iPhone XR 2019 modellerinin tasarımı büyük bir sorun içeriyor. Kullanıcıların yeni olası Apple tasarımıyla ilgili farklı fikirleri bulunuyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, Apple geçtiğimiz çeyreği pek iyi bitirmedi ve o çeyrekte satılan iPhone’ların arasında dikkat çeken tek model de iPhone XR olmuştu. Detaylarına burada yer verdiğimiz haberde firma ikinci çeyrek raporunu açıklamış ve iPhone’ların satışındaki düşüşü de ortaya sermişti. Hangi modelin ne kadar sattığı açıklanmasa da firmanın geçmişte yaptığı açıklamalar yeni nesil modeller arasında iPhone XR modelinin en popüler cihaz olduğunu belirtiyordu. Bu da XR modelinin geleceğini daha önemli kılıyor. Çünkü ikinci çeyrek raporunda da gördüğümüz gibi, firma iPad Pro, servisler ve aksesuarlar gibi diğer alanlarda elini ufak ufak güçlendirse de gelirinin büyük bir kısmını iPhone’lar oluşturuyor. Bu sebeple en popüler sızıntı kaynaklarından OnLeaks‘in iPhone XR’ın gelecek tasarımı olduğunu iddia ettiği konseptleri görünce hayli şaşırdık. Çünkü manzara hiç de iyi durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone tasarım düzenlemesi

Yeni iPhone XR modelinin çıkıntı sorunu

Tıpkı onLeaks’in nisan ayında paylaştığı XI modelinde olduğu gibi XR modelinde de yuvarlatılmış köşelere sahip devasa bir kamera çıkıntısı bulunuyor. Kamera çıkıntıları konusunda Apple şüphesiz ilk kez böyle bir tasarım yapmıyor. Ancak bu tasarım iPhone’ların görünüşünü hayli kötü etkiliyor. 7,8 mm kalınlığında olacağı belirtilen modelin, çıkıntıda yani en kalın noktada 8,5 mm’ye kadar çıkacağı söyleniyor. Hal böyle olunca kullanıcılar kendi akıllarındaki yeni nesil iPhone’ları tasarlamak zorunda kalmış. Kamera detayları bilinmiyor ancak bu konsept tasarımlar hayli iddialı lensler kullanılacağını işaret ediyor. Kamera çıkıntısının en büyük sebebi de bu donanımı ince gövdeye sıkıştırma sorunu yüzünden çıkıyor.

Reddit kullanıcısı M_oenen, “Aynı lensler gövdeye sığdırılsaydı nasıl olurdu?” sorusunu cevaplıyor. Kamera çıkıntısını tamamen yok eden kullanıcı, kamerayı gövdeye sıfır hale getirdiğinde tasarım bir parça daha iyileşiyor. Ancak kocaman lensler gövdede delik varmış izlenimi bırakıyor… iPhone XR 2019 tasarımına ait bu sızıntı ancak resmi duyuru sonrası doğruluğunu teyit edecek ancak şu anki haliyle tasarım cephesinde işler iyi gitmiyor gibi görünüyor.

Cihazın mevcut modelinin Türkiye’de 7.399 TL başlangıç fiyatı olduğunu da hatırlatalım.

İlgili video

Yeni iPhone XR 2019 konsept videosu