reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs Max, iPhone XR ile gelen Android başarısı

Apple’ın 2018 modelleriyle gelen Android başarısı

Apple, yeni nesil iPhone modelleri iPhone Xs Max, Xs ve iPhone XR ile Android kullanıcılarını kendi tarafına çekme konusundaki başarısını artırmış gibi görünüyor.

iPhone Xs Max, Xs ve iPhone XR modelleriyle yeni nesli ortaya çıkaran Apple’ın iPhone modellerinin satışıyla ilgili pek çok iddia ortada dolaşıyor. Apple ise resmi satış rakamlarını artık açıklamayacağını duyurduğundan bu yana cihazların nasıl bir başarı gösterdiğini tam olarak yorumlayabilmek hayli zor oluyor. Ancak Consumer Intelligence Research Partners tarafından hazırlanan rapora göre Apple, yeni modelleriyle geçtiğimiz yıla kıyasla daha çok Android kullanıcısını kendine çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Sadece Amerika içinde yapılan araştırma ile hazırlanan rapora göre Amerika’daki iPhone kullanıcılarının yüzde 82’si yeni iPhone modeline geçerken bu oran Android kullanıcıları için yüzde 16.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone XR favori

Geçtiğimiz yıl, ilk çerçevesiz ekranlı ve çentikli model olan iPhone X’u çıkarmasına karşın Android tarafından geçiş yapan kullanıcıların yüzde 11 olduğu kaydediliyor. Öte yandan Android cephesinde bir artış olsa da iPhone kullanıcıları yeni modeller için geçtiğimiz seneye kıyasla daha az heyecanlı. 2017’de iPhone’unu yeni bir iPhone’la değiştiren kullanıcıların yüzde 86’lık dilimi oluşturduğu belirtiliyor.

Xs Max, Xs ve XR modelleri arasında en popüler olanının ise iPhone XR olduğu kaydediliyor. Görünüşe göre Apple’ın “uygun fiyatlı renkli model” taktiği bu noktada işe yaramış. Türkiye’de XR modeli 7.399 TL‘den başlayan fiyatlarla satılırken Xs ve Xs Max sırasıyla 9.899 TL ve 10.799 TL‘den başlayan fiyatlarla satışta.

İlgili video

Yeni nesil iPhone modelleri