reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Apple açıkladı: iPhone satışlarındaki düşüş ve daha fazlası

Apple, ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. iPhone satışları düşmeye devam ederken firmanın yeni popüler ürünü de kendini belli ediyor.

Yeni nesil iPhone modelleri, Apple için istenen sonuçlara ulaşmadı. iPhone X ile gelen büyük değişim sonrası o kadar da değişmeyen iPhone Xs, Xs Max ve ailenin daha uygun fiyatlı modeli XR’ın satışlarının istendiği gibi gitmediği bir gerçek. Firma yayınladığı ikinci çeyrek raporunda da bunu belgeliyor. iPhone’ların satışlarından elde edilen gelir 31,05 milyar dolar olarak kaydediliyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu gelir 37,55 milyar dolardı. Aynı şekilde firmanın sonuçlarına baktığımızda Mac satışlarında da küçük bir düşüş görünüyor. Ancak yükselen değerler arasında iPad Pro, servisler ve aksesuarlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple servislerinde rekor yükseliş

iPad Pro tanıtımında tableti doğrudan piyasadaki diğer dizüstü modelleriyle karşılaştıran Apple’ın “En çok satılan dizüstü modeli” tanımını hatırlamışsınızdır. O dönemde de firmanın artık iPad modellerinde yeni bir vizyon oturttuğundan bahsetmiştik. Şimdilerde gerçekten de dizüstü modellerin yerini alması için çabalanan iPad Pro modelleri önümüzdeki dönemlerde daha da büyük sürprizlere gebe olabilir.

Firma en dikkat çekici yükselişi ise servislerinde yaşıyor. Bu kalemde tüm zamanların en yüksek gelirini elde firma, 11,5 milyar dolara vurmuş durumda. Servislere yapılan yatırımı günden güne artıran Apple’ın yeni servisleri de geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. TV+’tan Arcade’e, News+’tan fiziksel kredi kartına uzanan bu yolculukta firmanın bu alanda elini giderek güçlendirmek istediği zaten biliniyor.

Genel gelire baktığımızda ikinci çeyrek geliri 58 milyar dolar olarak açıklanıyor. Burada da yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5’lik bir düşüş görünüyor. Buradaki en kritik detaylardan biri ise aslında iPhone satışlarının firma için ne kadar önemli olduğu. iPad satışlarında, servislerde ve aksesuar satışlarında bir yükselme yaşansa da firmanın gelirinin çok büyük bir kısmı iPhone’ların satışıyla oluşturuluyor. Bu da önümüzdeki dönemlerde karşımıza çıkacak modellerin önemini firma için artırıyor. Apple’ın yayınladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

XR modeli için hazırlanan reklam