reklamı kapat

POPÜLER

apple iphone

iPhone satışları ikinci çeyrekte Apple’ın yüzünü güldürdü

Apple, ikinci çeyrek satış sonuçlarını paylaştı. Şirketin satış notlarında yeni iPhone modelleri dikkat çekerken, HomePod ise ortalarda görünmüyor.

Son olarak siyah ön panelli kırmızı iPhone 8 ve 8 Plus Product (RED) modellerini kullanıcılarla buluşturan Apple, ikinci çeyrek satışlarından elde ettiği karı açıkladı. Şirket ikinci çeyrekte 61,1 milyar dolar gelir elde ederek kendi beklentilerini karşıladığını açıklıyor. Yayınlanan raporda uluslararası satışları da artan firmanın Çin ve Japonya satışlarında yüzde 20’lik bir artış görünüyor. Söz konusu rapor oluşturulurken ikinci çeyreğin 31 Mart’ta bittiğini de kaydedelim. Yani 8 ve 8 Plus’ın Product (RED) modellerinin satışından elde edilen gelir, tabloya yansıtılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Kullanıcıların tercihi iPhone X”

Analistlerin maksimum 60,8 milyar dolar gelir açıklaması beklediği şirketin açıklaması ise analistlerin beklentilerini aşıyor. Tim Cook yaptığı açıklamada “Kullanıcılar ikinci çeyrekte diğer iPhone modellerine kıyasla iPhone X’u tercih etti.” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor “Kullanıcılara ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı iPhone modelleri tedarik etmeye devam edeceğiz.

Şirket her ne kadar iPhone satışlarını artırmış olsa da Mac satışlarının gelir getirisindeki değişim yüzde 0 görünüyor. Hatta birim satışlarında yüzde 3’lük düşüş bulunuyor. Şirket detaylı olarak her bir ürün için ayrı ayrı oran paylaşmadığı için bir de “Diğer Ürünler” kategorisi bulunuyor. Satış konusunda sıkıntı yaşadığı bilinen HomePod’un da bu kategoriye dahil edilerek öne çıkarılmadığı görülüyor. “Diğer Ürünler” kategorisi geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 28’lik bir düşüş yaşıyor.

İlgili video

iPhone 8 ve 8 Plus Product (RED)