reklamı kapat

POPÜLER

Apple CFO’su: “Apple’ın kasasında şu anda 145 milyar dolar var”

Apple, 2013 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Şirket, 43,6 milyar dolar gelir ve 9,5 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Cupetino‘lu şirket geçen yılın aynı çeyreğinde ise 39,2 milyar dolar gelir ve 11,6 milyar dolar kâr elde etmişti. Geçen çeyrekte 37,4 milyon iPhone ve 19,5 milyon iPad satışı gerçekleştiren Apple, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 35,1 milyon iPhone ve 11,8 milyon iPad satışı gerçekleştirmişti.

Apple, geçen çeyrekte 37,4 milyon iPhone satışı (geçtiğimiz senenin aynı döneminde bu sayı 35,1 milyondu) ve 19,5 milyon iPad satışı (geçtiğimiz senenin aynı döneminde bu sayı 11,8 milyondu) gerçekleştirirken; geçen senenin aynı döneminde 4 milyon birim ürünün satıldığı Mac ailesinde ise geçen çeyrekte 3,950 milyon ürün satışı gerçekleşti. Öte yandan iPod’ların satış sayısı ise 5,6 milyonda kaldı. Şirket, iPod satışlarında ise 5,6 milyon ile yıldan yıla yüzde 56’lık bir düşüş gösterdi. Apple tüm bunlara ek olarak Mac satışlarının 4 milyon seviyesinde olduğunu açıkladı.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, iPhone ve iPad’in güçlü performansı sayesinde mart döneminde rekor gelir elde ettiklerini ve bu durumdan Apple’ın çok mutlu olduğunu söyledi. Apple olarak yeni yazılım ve donanımlar için çalışmaların tüm hızıyla sürdürdüğünü belirten Cook, üzerinde çalıştıkları ürünlerin kendilerini çok heyecanlandırdığını da söyledi. Apple CFO’su Peter Oppenheimer ise Apple’ın kasasında şu anda 145 milyar dolar olduğunu ifade etti. Apple, 2013 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçları ile birlikte iCloud ile ilgili detayları da kamuoyuna duyurdu. Şirket, iCloud servisinin 300 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını açıkladı. Geçtiğimiz ocak ayında bu sayı 250 milyon, temmuz ayında ise 150 milyon idi. Apple, iCloud servisine yeni özelliklerin de geleceğini belirtti. Şirket, bu yeniliklerin ne olacağını ise açıklamadı.

YORUMLAR