reklamı kapat

POPÜLER

Apple, 2013’ün üçüncü çeyreğinde 6,9 milyar dolar net kar elde etti

Bu yılın nisan ayında 2013 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Apple, şimdi de 2013 yılının üçüncü çeyrek raporunu (29 Haziran’da sona eren) yayınladı. Geçtiğimiz nisanda kasasında 145 milyar dolar olduğunu açıklayan Apple, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde 35,3 milyar dolar gelire (bir önceki çeyrek geliri 43,6 milyar dolardı) ve 6,9 milyar dolar net kara ulaştığını duyurdu. Şirket, önceki çeyrekte 9,5 milyar dolar kar elde etmişti.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 31,2 milyon iPhone (bir önceki yılın aynı döneminde 26 milyon iPhone satılmıştı) ve 17 milyon iPad (bir önceki yılın aynı döneminde 14,6 milyon iPad satılmıştı) satışı gerçekleştiren Apple, aynı dönemde 3,8 milyon (bir önceki çeyrekte 4 milyon idi) Mac bilgisayar sattı.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, haziran çeyreğinde elde ettikleri 31 milyon üzerindeki iPhone satışından ve iTunes, Yazılımlar ve Servisler’den elde ettikleri gelirlerde kaydedilen güçlü büyümeden dolayı gurur duyduklarını belirtti. Bu yılın sonbaharında ve önümüzdeki yıl görücüye çıkaracakları ürünler üzerindeki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini söyleyen Cook, kısa bir süre içinde indirmeye sunulacak olan iOS 7 ve OS X Mavericks sürümlerinden dolayı da heyacanlı olduklarını ifade etti. 2013 yılının dördüncü çeyreğinde 34 ila 37 milyar dolar arasında bir gelir bekleyen Apple’ın önümüzdeki dönemde satışa sunuacağı ürünlerle başarılı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Apple