reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook

Apple’ın 9 milyar dolarlık iPhone hayal kırıklığı

Apple, yatırımcılar için yayınladığı 2019 ilk çeyrek sonuçlarında, bazı beklentilerini yeniden güncellemiş gibi görünüyor.

Akıllı telefon pazarında bu yılın en merak edilen raporlarından biri Apple cephesinden gelecek olan ilk çeyrek sonuçları. Yeni nesil iPhone modellerinin satışlarının çok iyi gitmediği bir süredir konuşuluyordu. Bu iddialar üzerine net sayılar açıklamayan Apple ise, iPhone XR modelinin satışlarından çok memnun olduğundan bahsetmişti. Pazar araştırmaları da Apple’ın açıklamasını destekler nitelikteydi. Ancak bu satışlar şirketin beklentilerini karşılayacak kadar iyi mi? Görünen o ki değil. Tim Cook’un “29 Aralık’ta sonlanan 2019 ilk çeyrek sonuçları için beklentilerimiz şu şekilde…” diye başlayan açıklamada beklentilerin 9 milyar dolar kadar güncellendiği görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beklentinin altında kalan iPhone satışları

Tim Cook ilk olarak iPhone Xs ve iPhone Xs Max’ın satışa çıkış tarihinin sonuçları biraz etkileyebileceğinden bahsediyor. iPhone X’un 2018 ilk çeyrekte satışa çıktığını söylerken iPhone Xs Max ve Xs modelinin 2018 dördüncü çeyrekte kullanıcılara sunulduğunu belirtiyor. Bu da Cook’un açıklamasına göre 2019 ilk çeyrek sonuçlarını yorumlamayı zorlaştırıyor. Bazı ülkelerdeki ekonomik değişimlerin de kendilerini eklediğini kaydediyor. Burada özellikle Çin’e değindiğini belirtelim.

Başta Çin olmak üzere iPhone gelirinde beklentinin de altında kalındığı belirtilirken bazı gelişmekte olan pazarlarda da iPhone satışlarının beklentiyi vermediği belirtiliyor. Bazı ülkelerdeki dolar artışı sebebiyle değişim gösteren fiyatların yine satışların düşmesini etkilediği kaydedilirken aynı zamanda bu yıl boyunca devam eden iPhone pil değişim kampanyasının da satışları olumsuz etkilediği kaydediliyor. Bu konuyla ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sebeplerin ışığında ortaya yeniden düzenlenmiş 2019 ilk çeyrek beklentileri çıkmış durumda. Burada da Apple’ın orijinal tahminlerinin 9 milyar dolarlık bir düşüşle yeniden ayarlandığı görünüyor. Bu açıklamalar gelecek modellerin omuzlarına da ciddi bir yük bindirmiş durumda. Firmanın ilk çeyrek sonuçlarının son hali ise merakla bekleniyor. Tim Cook’un açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iPhone Xs Max, Xs ve iPhone XR tanıtımı