reklamı kapat

POPÜLER

iPhone XR

Apple’ın kanıtlayamadığı iPhone XR açıklaması

Yeni nesil iPhone modellerinin satışlarıyla ilgili pek çok iddia ortada dolaşıyor. Apple da iPhone XR için satış iddialarına cevap verdi ancak satış rakamlarını göstermemekte ısrar ediyor.

Apple, yeni nesil iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR satış sayılarını sır gibi saklıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde şirketin “dünyanın en değerli markaları” listesinde nasıl yerini Microsoft‘a kaptırdığından bahsetmiştik. Bunun arkasında yeni nesil iPhone’ların beklentiyi karşılayamamış olması yatıyor olabilirdi. Ancak artık analistler de başta olmak üzere kimse net bir yorumda bulunamıyor. Çünkü Apple aldığı son kararla beraber satış sayılarını yayınlamayacağını açıkladı.

Tabii bu firmayı satış sayısı açıklamadan yorum yapmaktan alıkoymuyor elbette. Analistler iPhone XR modelinin satış performansının Apple’ın tahminlerinden düşük olduğunu iddia etmişti. Firmanın ürün pazarlama alanındaki Başkan Yardımcısı Greg Joswiak farklı şeyler söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Çıktığı günden bu yana en popüler iPhone”

Joswiak, CNET‘e verdiği açıklamada iPhone XR‘ın çıkış yaptığı günden itibaren en popüler ve en çok satan iPhone olduğunu kaydediyor. Joswiak’ın açıklaması yeni iPhone’ların satışı konusunda yapılmış ilk resmi açıklama. iPhone XR’ı diğer yeni modellerle kıyaslayınca belki Joswiak çok da haksız olmayabilir. Hatırlarsanız son olarak iPhone Xs ve Xs Max’ın satışları hayal kırıklığı yarattığı için Apple’ın iPhone X üretimini devam ettireceği iddiaları dolanıyordu. iPhone XR, daha uygun fiyatı diğer iki modele kıyasla kullanıcılara daha çekici gelmiş olabilir.

Ancak Joswiak’ın Apple’ın 1 trilyonluk şirket unvanını kaybetmesine ilişkin herhangi bir yorumu bulunmuyor. Firmanın net satış sayılarını yayınlamaması yatırımcıları da tedirgin ediyor. Yeni nesil modellerin firmanın kazancına etkisini ise ancak ilk çeyrek raporunda görebileceğiz. Hatırlarsanız iPhone X satışları da hayal kırıklığı yaratmıştı ancak yüksek fiyatlandırma firmaya kar olarak dönmüştü. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında daha net bir yorum yapılabilir.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone modelleri