reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Samsung Apple

Dünyanın en çok akıllı telefon satan markaları [2018 3. çeyrek raporu]

Global akıllı telefon pazarı, yavaş da olsa büyümesine devam ediyor. Dünyanın en çok akıllı telefon satan markaları listesinin ilk üç ismi, Samsung, Huawei ve Apple arasındaki savaş ise kızışıyor.

Huawei, akıllı telefon pazarındaki yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Gartner’ın açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarına baktığımızda akıllı telefon satışlarında ikinci sıraya oturan Çinli üretici için artık hedef Apple değil. Apple’ı üçüncü sıradaki yerine alıştırmaya başlayan Huawei’nin gözü bu taht savaşında en tepede oturan Samsung‘da. Samsung, hala dünyanın en çok satan akıllı telefonları listesinde birinci sırada olsa da yeri giderek daralıyor. Yükselişine devam eden Huawei, Samsung’u devirip, dünyanın en çok akıllı telefon satan markası olmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

en çok satan akıllı telefon

Huawei adım adım zirveye yaklaşıyor

Ağustos ayında paylaştığımız ikinci çeyrek notlarında Samsung‘un market payı yüzde 19,3 olarak görünüyordu. Üçüncü çeyreğe baktığımızda, satışlar tabloya yüzde 18,9 olarak yansıyor. Ancak daha doğru bir karşılaştırma için firmayı 2017’nin üçüncü çeyreği ile karşılaştırdığmızda tablo daha vahim. Samsung 2017 3. çeyrekte market payının yüzde 22,3‘üne sahipken şimdi 18,9’larda geziniyor. Huawei ise yüzde 9,5‘tan yüzde 13,4‘e çıkmış! Çinli üretici 2018 ikinci çeyrekte de yüzde 13,3’lük paya sahipti. Apple‘da ise rüzgar dahi esmiyor neredeyse. 2017 üçüncü çeyrekte yüzde 11,8 olan iPhone üreticisi hala aynı şekilde devam ediyor. Ancak 2018 ikinci çeyrek payı yüzde 11,9’du.

Bunu ikinci çeyrek sonuçlarını yazdığımız haberde de belirtmiştik ancak yine ekleyelim. Huawei’nin asıl rol çaldığı isim Apple değil aslında. Apple‘ın satışları ne artıyor ne azalıyor gibi bir durum oluşmuş. Tabii bu iPhone üreticisi için pek parlak bir detay değil. Ancak asıl tehlike çanları Samsung için çalıyor. Çünkü Huawei’nin bu yükselişinde asıl kan kaybeden Android devi Samsung oluyor. Koreli üretici bir an önce fark yaratan bir ürün ortaya koymazsa, Huawei’yi dünyanın en çok akıllı telefon satan markası olarak göreceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Listenin kalanına baktığımızda ise ciddi değişimler yok. Dördüncü sıradaki Xiaomi’nin 2018 ikinci çeyreğe göre pazar payı bir parça düşerken Oppo da tam tersi biraz yükselmiş gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Mate 20 serisinin tanıtımı