reklamı kapat

POPÜLER

Apple Huawei

Huawei, Apple’ı geride bırakırken Samsung da kan kaybediyor

Global akıllı telefon satışlarındaki rekabet hızla devam ediyor. Bu alanda başarısını artıran Huawei, yakın zamanda Apple‘ı tamamen geride bırakabilir.

Söz konusu akıllı telefon satışları olduğunda pazarda ilk üç isim sırasıyla Samsung, Apple ve Huawei oluyor. Huawei’nin bu alandaki atılımları ciddi bir yükselmeye sebep olmuş hatta geçtiğimiz yıl satışlarda Apple’ı üçüncü sıraya dahi itmişti. Bu ayın başlarında da benzer bir tabloyu akıllı telefon sevkiyatlarında görmüş ve firmanın Apple’ın önüne geçtiğine şahit olmuştuk. Analistler ise Huawei’nin geleceğini hayli parlak görüyor. Gartner‘ın yeni analizine göre Çinli dev Apple’ı bu yılın ikinci çeyrek satışlarında da geçiyor.

Samsung kan kaybediyor

Gartner’ın hazırladığı rapora göre son kullanıcıya satılan akıllı telefon satışlarında yüzde 2’lik bir büyüme bulunuyor. 374 milyon cihaza dayanan bu satışlarda birincilik ise hala Samsung’da. Gartner’ın raporundaki sayılara göre Çinli dev son kullanıcıya 49,8 milyon cihaz satmış. Apple tarafında bu sayı 44,7 milyonda. Bu da Huawei’nin pazar payını yüzde 13,3’e çıkarırken Apple da yüzde 11,9’da seyrediyor. Birincilik ise 72,3 milyon cihaz ve yüzde 19,3’lük pazar payı ile Samsung’da. Ancak burada dikkat çeken nokta Samsung cephesinde ciddi bir kayıp oluşu. Firmanın geçtiğimiz yıl pazar payı yüzde 22,6’ydı. Koreli üreticinin Galaxy S9 modelinin satışlarında da sıkıntı yaşadığını hatırlatalım. Huawei’nin ise yüzde 9,8’di. Apple cephesinde ise değişim neredeyse minimumda. Geçtiğimiz yıl pazar payı 12,1 olan Apple’dan ziyade Huawei, asıl Samsung’u tehdit ediyor gibi görünüyor. Android pazarındaki kıyasıya rekabette Koreli üreticinin tahtı ciddi anlamda sarsılmış gibi duruyor.