reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, Apple rekabetinde öne geçti

Dünyanın en büyük telefon üreticileri arasındaki kıyasıya rekabet hız kesmeden devam ediyor. İkinci çeyrekte Huawei, akıllı telefon sevkiyatında pazar payını Apple‘ın önüne geçiriyor.

Dünyanın en büyük telefon üreticileri listesinin ilk üçünü Samsung, Apple ve Huawei oluşturuyor. Çinli devin yükselişi ise hızla devam ediyor. Firma her ne kadar ilk yarıyıl sonuçlarında geçtiğimiz yıla nazaran bir gelişim elde edememiş olsa da IDC ve Canalys‘in verilerine baktığımızda 2018’in ikinci çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatındaki pazar payını artırıyor ve Apple’ın önüne geçiyor. Firmanın ikinci çeyrekte 54 milyon cihazı dağıtıma soktuğu belirtiliyor. Apple tarafında 41,3 milyon iPhone dağıtıma sokulurken, Samsung cephesinde bu sayı 73 milyon olarak yansıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazardaki baskısını artırıyor

IDC’nin yayınladığı basın açıklaması ise 2010’un ilk çeyreğinden beri Çinli devin iPhone üreticisini ilk kez geçtiğini kaydediyor. Böylelikle iPhone üreticisi üçüncü sıraya itilirken, Çinli dev de ikincilik koltuğuna oturuyor. Bu arada şu küçük detayı da hatırlatalım, 2017’de de Çinli dev kısa süreliğine iPhone üreticisini satışlarda da tahtından etmişti. IDC’nin raporundaki ikinci çeyrek pazar paylarına baktığımızda Samsung yüzde 20,9 ile hala birinciliği koruyor. Huawei kendi pazar payını 15,8’e çıkarıyor ki bu da firma için yeni bir rekor anlamına geliyor. iPhone üreticisinin ise pazar payı yüzde 12,1’de. Tabii eylülden sonra yeni bir değişim olabileceğini de hatırlatalım. Çünkü Apple’ın eylülde 3 yeni akıllı telefon modeli çıkarmaya hazırlandığı biliyor. Öte yandan Çinli dev de Kirin 980 işlemcisiyle beraber yeni Mate 20 ailesini görücüye çıkaracak.

Firma sevkiyat pazarındaki bu ciddi zıplamasını ise ağırlıklı olarak Honor modeline borçlu. IDC, Honor markasını firmanın bu çeyrekte böyle atılım yapmasındaki ana sebep olarak gösteriyor. Çin’den dışarıya yaklaşık 4 milyon Honor cihazın sevkiyatının gerçekleştiği belirtiliyor. Firmanın bu büyümesi rakibi de baskılıyor elbette. Ancak dediğimiz gibi, firmanın ilk yarıyıl sonuçlarındaki gelir oranı tam olarak düşünüldüğü gibi değil ne yazık ki. O haberimizin detayına da buradan ulaşabilirsiniz.