reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’nin hayal kırıklığı yaratan açıklaması

Huawei, 2018’in ilk yarısı için yarıyıl gelir oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamadaki veriler tam olarak isteneni işaret etmiyor.

Dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi Huawei’nin ilk yarıyıl gelirleri, firmanın Samsung’la aynı kaderi paylaştığını işaret ediyor. Hatırlarsanız temmuz ayı başında ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Samsung, Galaxy S9 satışlarında aradığını bulamamış ve büyümede bir duraklamaya girdiğini ortaya sermişti. 2018, Çinli üreticiye de çok iyi gelmiş gibi görünmüyor. İnternet sitesinde yayınlanan resmi açıklamaya göre Çinli devin ilk yarıyıl hasılatında yüzde 15 artış görünüyor. Bu artış geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise aynı sonuçla karşılaşıyoruz. Bu da üreticinin bir duraklama yaşadığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2013’ten beri ilk kez

Gelirdeki yüzde 15’lik büyümeyle elde edilen yeni veriler ışığında, firmanın 2013’ten bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirdiği kaydediliyor. 2018’in ilk 6 ay sonuçlarında gelirin yaklaşık 44,7 milyar dolar olarak açıklandığını da ekleyelim.. Firma yaptığı resmi açıklamada ise yarıyıl kar oranlarına yer vermedi.

Şunu da belirtmekte fayda var. Çinli devin çatısı altında Huawei ve Honor olmak üzere iki akıllı telefon markası barınıyor. İki marka ortak market paylarını ise haziranda noktalanan son 3 ay raporlarında yüzde 27’ye çıkarmış durumda. Aynı dönemde geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 21 olarak kaydedilmiş. Firmanın resmi açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.