reklamı kapat

POPÜLER

yarıyıl tatili

Sürücülere uyarı; yarıyıl tatili için yola çıkacaklar dikkat etmeli

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yarıyıl tatili için yola çıkacaklar için kritik uyarılarda bulundu.

Türkiye’nin trafik kazalarında ölüm oranı maalesef çoğu Avrupa ülkesinin çok ilerisinde. Avrupa ülkelerinde son 20 yıl içerisinde  ölümlü trafik kazaları sayısı yarı yarıya düştü. 2001 yılında 55 bin üzerinde olan kayıp oranı 2018 yılında 25 bin olarak ölçüldü. Bu da demek oluyor ki alınan önlemler oldukça iyi sonuçlar veriyor. Peki ülkemizde durum ne? 2018 yılında, toplam nüfusu 82 milyon olan Türkiye,  bir milyon kişi başına 81 ölümlü trafik kazası meydana geldi. 2001 yılına göre karşılaştırdığımızda ise ülkemizde yüzde 30’luk bir artış mevcut. 2018 yılında 6 bin 675 kişi hayatını kaybettiğini ve bu sayıda bayram ve özel günlerin payının büyük olduğunu hatırlatmak gerek. Sürücülerin genelinin yollarda olduğu özel günlerde, kaza sayılarında büyük artış yaşanıyor. Bu sayıya dikkat çeken yetkililer, yaklaşan yarıyıl tatili için sürücüleri uyardı.

Yarıyıl tatili için sürücüler dikatli olmalı

Fevzi Apaydın konu ile ilgili, “Yollardaki yoğunluğu azaltmak için toplu taşıma araçlarının kullanımına öncelik verilmeli. Özel aracıyla yola çıkacak olanlar ise hava şartlarını göz önünde bulundurarak araçlarını mutlaka kışa uygun şekilde hazırlamalı. Geçtiğimiz yıl sömestir tatilinin yapıldığı ocak ayında 33 bin 68 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda toplam 17 bin 520 kişi yaralanırken, 160 kişi hayatını kaybetti. Bu yıl kazasız belasız bir sömestir tatili geçirmek için tüm vatandaşlarımız aşırı hızdan kaçınıp trafikte daha dikkatli davranmalı.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

KIA Futuron