reklamı kapat

POPÜLER

KIA Futuron

Heyecan verici dinamiklere sahip; KIA Futuron Coupe formuyla tanıtıldı [Video]

Çin’de düzenlenen özel bir fuar kapsamında ilk kez sahneye çıkarılan KIA Futuron, gerek tasarımı gerekse teknolojisiyle markasının geleceği için bir ışık niteliğinde.

Tüm dünyadaki otomobil meraklıları Amerika’da kapılarını açan SEMA fuarında örtülerinden kurtulan özel üretim modellerle adeta bir karnavalı yaşıyor. Modifikasyon dinamiklerinin hat safalara çıktığı araçların sergilendiği organizasyonun çok uzağında bir başka dünyanın konseptleri sahneye çıkıyor. Şanghay’da düzenlenen 2019 China International Import Expo organizasyonu kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen KIA Futuron, markasının ilk coupe formlu modeli olarak gelecekteki bir modele ilham olma iddiasında. Beraberinde dördüncü seviye otonom sürüş dinamiklerini getiren ve tüm tasarımı bu kriterler üzerine oturtulan SUV modeli, KIA’nın “kaplan burnu” olarak bildiğimiz ızgara şemasının da geleceğinden izler taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KIA Futuron için öne çıkarılan parçalar

Kısa süre içerisinde üretim formunda görme ihtimalimiz olmayan projede daha çok temel dinamiklere odaklanmak gerekiyor. Bu noktada, tamamen elektrikli altyapı üzerine kuruluşu ve Coupe formu, KIA’nın yakın vadede üretim formunda kullanabileceği iki temel prensip olabilir. Nitekim ön bölümdeki tasarım yapısı, geçtiğimiz gün tanıtımı gerçekleştirilen Grandeur modeliyle benzer bir yapıyı andırıyor. Bu tasarım dilinin yeni Tucson için de beklenildiğini bir kez daha belirtmekte yarar var. Futuron’un ebatlarına baktığımızda ise; 4.850 milimetre uzunluğa 1.550 yüksekliğe ve 3.000 milimetrelik aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Kokpit bölümü, aracın kendi kendini üst noktada idare edebilmesine olanak tanıyan dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisi üzerine tasarlanışını çok net bir şekilde yansıtıyor. Şimdilik elektrik motorunun ürettiği performans verileriyle ilgili herhangi bir detayı verilmeyen Futuron’un dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olduğuysa netleşmiş durumda.