reklamı kapat

POPÜLER

KIA

KIA beklenen elektrikli otomobil duyurusunu gerçekleştirdi

Düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında 5 yıllık kısa vadeli planını açıklayan KIA, elektrikli otomobil piyasası için oldukça iddialı.

Hemen her otomobil üreticinini ana gündem maddesi olarak elektrikleşme plan ve stratejileri ağırlıklı olarak 2019 içerisindeki etkinliklerde tanıtıldı. Bu adımları henüz atmayanlardan KIA da, kendisinden beklediğimiz açıklamları bugün itibarıyla tüm dünya ile paylaştı. Plan S adıyla tanıtımı gerçekleştirilen yeni nesil ürün gamı oluşumunda bizleri önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 tam elektrikli KIA otomobili bekliyor olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren ilk modelleriyle asfalta inmeye başlayacak olan araçların tek seferde 500 kilometre menzil kat edebilecek nitelikte olacağı da resmiyet kazandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KIA satış beklentilerini de tamamen elektrik üzerine kuruyor

Kore merkezli üreticinin ürün planlaması dışında bu ürünlerin satışından beklediği seviye de dikkat çekiyor. Açıklanan beklentilere baktığımızda 2026 yılına gelindiğinde 1 milyon adetlik bir satış adedi beklendiğini görüyoruz. Bu da aslında her bir yeni model için ortalama 100.000 adetlik satış demek. Çin pazarını bu planlama kapsamında şimdilik dışarıda tutan KIA’nın yüzde 6,6’lık pazar payı elde etme isteği de dikkat çekiyor.

Etkinlik kapsamında yapılan açıklamaların ışığında markanın 2021 için düşündüğü ilk model için de Imagine konsepti one çıkıyor. Markanın hızlı şarj teknolojisi konusunda 800V mimarisini merkeze alması da oldukça etkileyici. Porsche Taycan’dan anımsadığımız bu altyapı, 15 20 dakikalık dolumlarla bataryanın yüzde 80’ini kullanılabilir hale getirmesiyle biliniyor. 2020’nin sonuna doğru ilk modelle ilgili resmi gelişmeleri görmeyi de bekleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

KIA Futuron