reklamı kapat

POPÜLER

KIA

KIA, elektrikli ve hibrit satışlarıyla rekor kırdı

KIA, elektrikli ve hibrit otomobillerle ilgili önemli bir başarıya imza attı. Şirket, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarıyla Avrupa’da kendi rekorunu kırdı. KIA’nın Avrupa pazar payı 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 3,7’ye yükseldi. Şirketin elektrikli ve hibrit modelleri aynı dönemde toplam satışlar içerisinde yaklaşık yüzde 20’lik pay elde etti.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) açıkladığı rakamlara göre şirket, 2020’nin ilk çeyreğinde Avrupa’da toplam 132 binden fazla satış gerçekleştirdi. KIA, aynı dönemde 21.340 adet hibrit, şarj edilebilir hibrit ve elektrikli otomobili satışı yaptığını söyleyelim. Böylece, 2019’un ilk çeyreğinde KIA’nın Avrupa’daki satışlarının yüzde 13,4’ünü oluşturan elektrikli ve hibrit araçlar, 2020’nin ilk çeyreğinde toplam satışların yüzde 18,9’unu oluşturdu.

KIA’nın tamamen elektrikli modelleri Soul ve Niro’ya, şarj edilebilir hibrit versiyonları bulunan XCeed ve Ceed Sportswagon’un eklenmesi bu başarının sağlanmasında önemli kriterler olarak ön plana çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KIA başarılarına yenilerini ekliyor

KIA, geçtiğimiz aylarda Plan S stratejisini duyurmuş ve bu kapsamda geleceğin ulaşım modellerine yatırım yaparak 2025 yılına kadar 11 elektrikli model tanıtacağını belirtmişti. Küresel elektrikli araç pazarında ise yüzde 6,6 pazar payı hedeflediğini açıklayan KIA, Avrupa’da yakaladığı başarıyla bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam ettiğini göstermiş oldu.

İlginizi çekebilir

2020 Seat Leon merak edilen özellikleriyle detaylandı