reklamı kapat

POPÜLER

Norveç elektrikli otomobil

Norveç elektrikli otomobil kullanımında rekorunu tazeledi

Avrupa’nın elektrikli araç liderlerinden olan Norveç, geçtiğimiz şubat ayında kendi içerisindeki satış rekorunu bir adım daha yukarı taşıdı.

Elektrikli otomobil pazarı her geçen gün farklı markalardan yeni üyeler kazanırken, kullanıcıların tercihleri de paralel eğride bu kanada doğru artış gösteriyor. Geride bıraktığımız 2020 yılı her ne kadar pandemi tarafından sabote edilse de, özellikle Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarı elektrikli ve hibrit araçların rekor oranda artış yakaladığı bir dönem olarak kayıtlara geçti. Rakamlara baktığımızda tam elektrikli ve hibrit araçların 2020 yılında Avrupa’da 3,24 milyonu bulan satış adedi yakaladığını görüyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yılki 2,26 milyonluk rakamı ciddi oranda geride bırakıyor. Yüzde 137’lik bu artışla birlikte Avrupa pazarı ilk kez Çin’e oranla elektrikli pastasında daha fazla büyüdü. Haritayı biraz daha daralttığımızda ise Avrupa rekortmeni Norveç karşımıza çıkıyor. Kuzey Avrupa ülkesinin Şubat 2021 için açıklanan verileri geçtiğimiz yılın aynı dönemini geride bırakarak yeni bir rekor kaydını oluşturdu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Norveç, şubat ayında yüzde 79,1’lik elektrikli araç payı yakaladı

Verilere göre Şubat 2021’de elektrikli ve hibrit araçların satış bayı yüzde 79,1 olarak resmiyete kavuştu. Bu değer geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 68,1 olan dilimi daha da genişletiyor. Şubat ayının en çok satan elektrikli otomobilinin 676 adetle Audi e-tron olması da dikkat çekici. Lidre e-tron’u Nissan Leaf, Hyundai Kona Electric, Peugeot e-2008, Polestar 2, Volvo XC40 Recharge, Tesla Model 3 ve Kia e-Niro gibi isimler takip etti. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de satışa sunulacak olan MG ZS EV de 224 adetlik satışla listede kendisine yer buldu. Norveç’teki kullanıcıların yüzde 5,9’u benzinli ve yüzde 6,8 ise dizel otomobil satın almaya devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor