reklamı kapat

POPÜLER

iphone foxconn elektrikli otomobil

Norveç, elektrikli otomobil satışında bir ilke imza attı

Elektrikli otomobil modellerine en çok ilgi gösteren ülkelerin başında Norveç yer alıyor. Ülke 2020’de bu konuda bir ilke imza attı.

5 milyondan biraz fazla nüfusu ile dünyanın elektrikli otomobillere en çok ilgi gösteren ülkesi konumunda yer alan Norveç, 2020 toplamında içten yanmalı modellerden çok elektrikli otomobillerin satıldığı tek ülke oldu. Aktarıldığı kadarıyla ülkede geçen yıl elektrikli araçlar 2020 yılında satılan tüm yeni otomobillerin yüzde 54.3’ünü oluşturdu. Söz konusu oran 2019 yılında ise yüzde 42.4 olarak kayıtlara geçmişti. Norveç Yol Federasyonu (OFV) tarafından verilen bilgiye göre ülkede geçen yıl dizel otomobillerin payı yüzde 16’dan yüzde 8.6’ya, benzinli otomobillerin payı da yüzde 15.7’den yüzde 8’e gerilerken, hibrit otomobillerin payı yüzde 25.9’dan yüzde 29.1’a yükseldi. Norveç, 2025 itibarıyla fosil yakıt tüketen araçların yollara çıkmasını yasaklıyor. Bu konuda birçok Avrupa ülkesinin daha ileri tarihler için yasak planları bulunuyor.

Elektrikli otomobil pazarı Türkiye’de de büyüyor

Ancak bu büyüme daha çok model sayısı üzerinden oluyor. Türkiye’de son kullanıcı yüksek fiyatlar nedeniyle şu an elektrikli otomobilleri bırakın normal araçların dahi yanına çok fazla yaklaşamıyor. Sıfır otomobil fiyatlarının inanılmaz artmasıyla Türkiye’de ikinci el piyasası da inanılmaz hale gelmiş durumda. 2021’de Türkiye’de satışa çıkacak birçok tamamen elektrikli model bulunuyor ancak maalesef bunlar sadece çok ama çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde karşımıza çıkan en şirini elektrikli