reklamı kapat

POPÜLER

Norveç elektrikli uçak
Norveç elektrikli uçak

Geleceği değiştirecek elektrikli yolcu uçakları için önemli gelişme

21 Haziran 2018

Elektrikli otomobiller standart olma yolunda ilerliyor. Ancak elektrikli gelecek sadece karadan ibaret değil. Firmalar ve ülkeler elektrikli uçak modelleri üzerinde de aktif olarak çalışıyor. İşte bu konuda öncü ülke Norveç, süreçte önemli bir adım daha atmış durumda.

Elektrikli otomobil satışı konusunda dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Norveç, havacılık konusunda da öncü olma yolunda ilerliyor. Kısa süre önce ufak bir elektrikli yolcu uçağını sorunsuz olarak test eden ülke, geleceğe umutla bakıyor. Test edilen uçağın Alpha Electro G2 olduğu söylenirken, test sırasında uçağı ulaştırma bakanı Ketil Solvik-Olsen‘in yönettiği de dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. 2025 itibariyle Airbus veya Boeing tarafından üretilecek bir elektrikli yolcu uçağıyla insanlı uçuşlara başlamayı hedefleyen Norveç, 2040 itibariyle ise tüm hava taşımacılığını elektrik üzerine kurmak istiyor. Uçuşta aktif olarak yer alan ve ülkedeki bütün hava limanlarını yöneten Dag Falk-Petersen, daha önce bir açıklama yapmış ve 1.5 saatin altındaki tüm uçuşlarda elektrikli yolcu uçağı kullanılabileceğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Norveç elektrikli uçak

Geçen hafta bir “elektrikli uçak” denemesinde can kayı yaşandı

Siemens’in eFusion elektrikli uçağı geçtiğimiz hafta Budapeşte’de düştü. Düşmeden önce havada alev aldığı belirtilen uçağın içerisinde bulunan iki pilot ve bir konuk da hayatını kaybetti. Alçak irtifada manevra yaparken alev alan uçağın, pillerinde bir sorun yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak tüm bunlar yaklaşan dönüşümü engelleyecek gibi durmuyor.

İlgili Video

Pilotsuz uçabilen helikopter