reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli feribot

Türkiye’de üretilen dünyanın en uzun elektrikli feribot modeli göreve başladı

Elektrikli ulaşım dünyasında önemli bir gelişme daha yaşandı. Türkiye’de üretilen dünyanın en uzun elektrikli feribot modeli göreve başladı.

Temiz bir gelecek için her ulaşım aracının elektrikli olmasına çok büyük ihtiyacımız bulunuyor. Küresel ısınmanın etkisini azaltmak adına özellikle içten yanmalı motorlar ile çok fazla hava kirliliği yaratan büyük araçların elektrikli hale getirilmesi gerekiyor. İşte bunlardan birisi kısa süre önce geleceğe adım attı. Türkiye’de Sefine Shipyard tarafından üretilen dünyanın en uzun elektrikli feribot modeli, Norveç merkezli olarak göreve başladı. 139 metre uzunluğu ve 21 metre genişliği olan feribot, aktarıldığı kadarıyla 600 yolcu yanında 200 araç yada 24 kamyon taşıyabiliyor. Saatte maksimum 24 km/s (13 knots) hıza çıkabilen feribot, yaklaşık 11 km’lik bir rotada görev yapıyor ve 4.3 mWh pil kapasitesine sahip. Bu kapasite ile günde 24 kadar sefer yapabildiği belirtile elektrikli feribot, şimdilik sadece tek bir tarafta şarj edilebiliyor (9 MW gücünde) ancak bunun yakında değişmesi, karşı tarafa da bir şarj istasyonunun kurulması hedefleniyor. Bu aracın Norveç sularında kullanılan ilk elektrikli deniz aracı olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Elektrikli feribot dikkat çekerken, elektrikli uçaklar konusunda da çalışmalar hızlandı

NASA, kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla artık elektrikli uçak pazarında daha aktif olarak yer alacak. Firma net olarak alanı hızlandırmak istiyor ve havacılık sektörü ile kurulan yeni ortaklık ile sürece dahil oluyor. Havacılık konusunda çok büyük tecrübesi olan kurum, Elektrikli Uçak Tahrik Sistemi kullanan geleceğin hava araçları için teknolojiler geliştirmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yukarıda da dediğimiz gibi havacılığın geleceğinde artık elektrikli altyapı yer alıyor. Bu kaçınılmaz bir dönüşüm çünkü yaşadığımız gezegenin artık hiç olmadığı kadar korunması gerekiyor. 2019’de uçuşların tam 915 milyon ton CO2 oluşturduğu aktarılıyor ve bu bağlamda elektrikli temiz havacılık yaşanabilir bir Dünya için hayati önem arz ediyor. Temiz geleceğe herkesin katkı sağlaması gerekiyor.