reklamı kapat

POPÜLER

Norveç’ten su altında yüzen çılgın tünel projesi

Çılgın projelere çok da yabancı olmayan bir millet olarak Norveç bizi bile şaşırtacak bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fiyortlar diyarı kuzey ülkesi, dünyanın ilk yüzen tünelini inşa etmeyi planlıyor.

Norveç’in nasıl bir trafik sorunu olabilir ki diyebilirsiniz ancak özellikle kışın aşırı buzlanma söz konusu olduğunda uzun kuyruklar oluşan bölgeler mevcut. Buzlanma dışında fiyortlarla çevrili ülkede feribot ulaşımı da saatler süren bir süreç. Epeydir bu konuda çalışmalar yürüten Ulaştırma Bakanlığı, onlarca proje arasından çareyi imkansız gibi görünen su altı tünel projesinde bulmuşa benziyor.

Dünyanın en büyük ikinci, Norveç’in ise en büyük fiyordu olan Sogne Fiyordu bölgesine uygulanması planlanan proje, araç trafiğini su altına taşıyor. Gidiş ve geliş olmak üzere iki adet dev tünelden oluşan projenin 21 saatlik yolculuğu 10 saate kadar indirmesi planlanıyor.

The-Norwegian-Public-Roads-AdministrationVianova-1024x576
Projenin en büyük dezavantajı ise maliyeti. Yaklaşık 25 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen tünel projesi öte yandan su üstünde yüzen tünele nazaran daha güvenli ve etkili. Suyun 30 metre altına kurulması planlanan tünel gemi trafiğini etkilemediği gibi kötü hava koşullarından da etkilenmiyor.

Dünyada bir ilk olacak su altı tünel projesi, her şey planlar doğrultusunda giderse 2035 yılında faaliyete geçecek.