reklamı kapat

POPÜLER

Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute
Seasteading Institute

Dünyanın ilk “yüzen şehri”nin tasarımı hayranlık uyandırıyor

Yaklaşık 10 yıl önce milyarder Peter Thiel’ın kurucu ortaklarından olduğu Seasteading Institute, dünyanın ilk yüzen şehrini oluşturmaya çalışıyor.

Seasteading Institute’nün üstlendiği misyon aslında oldukça ilginç. Her ne kadar yüzen şehirler desek de aslında bu şehirler mini birer devlet. Politik açıdan bağımsız olduğu belirtilen bu yüzen mini devletler, yeterince paranız varsa kendi ülkenizi kurmanızı ve kendi toplum kurallarınızı işleme sokmanızı sağlıyor. Seasteading Institute kurulacak devletin yönetim şekline karışmıyor. Sadece teknolojiyi sunan sistem tamamen bağışlarla besleniyor. Oluşan şehirlerse “start-up şehirler” olarak adlandırılıyor. Proje oldukça ilginç, hatta insanların kendi ütopyalarında yaşayabileceği kadar pozitif bir düşünce üzerine oturtulmuş. Öte yandan gerçekçi düşününce ortaya çıkabilecek olasılıklar ne yazık ki bir parça korkutucu.

Yüzen şehirler nasıl olacak?

Öncelikle konum konusunda oldukça titiz olduklarını belirten ekip, açık deniz korsancılığının eskisi gibi olmasa da günümüzde de varlığını inkar etmiyor. Yüzen şehirlerin korsanlar tarafından saldırıya uğraması olasılığını yabana atmayan ekip, aktif korsan varlığı bulunan bölgelere şehirleri inşa etmeyeceğini belirtiyor. Aynı şekilde şehirlerin oluşturulabilmesi için söz konusu alandaki hava faaliyetleri de önem taşıyor. Kurulan ilk yapıların internet ve yiyecek ihtiyacını yakınlarındaki ülkelerden karşılayacağı belirtiliyor. Şehir üzerinde deniz tutması gibi hastalıkların olmayacağı de belirtiliyor.

Kalabalık şehirlerde sağlık hizmetleri konusunda atılım yapılacağı belirtilirken, ilk etapta küçük şehirler yine bağlı oldukları ülkenin kaynaklarından yararlanacak. Proje henüz bitmiş değil, ancak 2020 yılında ilk şehir için adımlar atılacağı belirtiliyor. Fransız Polinezyası’nda kurulacak olan şehir için çeşitli tasarımlar paylaşılmış durumda. Kıyıdan çok uzaklaşmayacak olan bu şehirde yaklaşık 250 kişinin yaşaması bekleniyor. Şehrin paylaşılan tasarımlarına haberin üzerinden ulaşabilir, detaylı bilgi için resmi sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yüzen şehir değil de yüzen ev tercih ediyorsanız, Dubai’nin 2,8 milyon dolardan başlayan ultra lüks yüzen evlerine buradan göz atabilirsiniz. Haberin devamında Dubai’nin yüzen evlerine ilişkin videoyu izleyebilirsiniz.

İlgili video