reklamı kapat

POPÜLER

yüzen şehir projesi Terayacht by Lazzarini

Kaplumbağa şeklinde devasa yüzen şehir projesi: Terayacht by Lazzarini

Zaman zaman çok ilginç projeler karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi kaplumbağa şeklinde devasa yüzen şehir projesi oldu.

Bu çok zor ve maliyetli olacak olmasına rağmen gerçeğe dönüştürülmesi istenen projenin arkasında Pierpaolo Lazzarini yer alıyor. Karşımıza kısa süre önce “Terayacht by Lazzarini” adı verilen bir yüzen şehir projesi ile çıkan Lazzarini, bu şehrin en az 8 milyar dolarlık bir rakam ile gerçeğe dönüştürülebileceğini hesaplıyor. Bunun gerçek olup olmayacağı elbette bilinmiyor ancak kâğıt üstündeki planlar dikkat çekici görünüyor. Bu yüzen şehri 550 metre uzunluk ve 610 metre genişlik ile hayal eden Pierpaolo Lazzarini, bu şehirde en az 60 bin kişinin yaşayabileceğini aktarıyor.

Bu yüzen şehri oteller, alışveriş merkezleri, parklar, gemi ve uçak limanları, lüks villalar, kulüpler yanında okyanusun ortasında yaşamın sürmesini sağlayacak hemen her unsurla donatmak isteyen Pierpaolo Lazzarini, bu devasa deniz aracına dokuz farklı HTS adı verilen elektrik motoru ile güç vermek istiyor. Bu kâğıt üzerindeki plan kapsamında 16.800 beygir güç ile 5 knots hızda sürekli hareket hesaplanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrik üretiminin güneşten, rüzgârdan ve dalga hareketlerinden olması hedeflenen “Terayacht by Lazzarini”, açık olarak görüldüğü üzere kolay kolay hayata geçecek bir proje değil. Ancak geleceğin şehirleri için ciddi anlamda gerçeğe dönüştürülen bazı ilginç projeler bulunuyor. Bunların bir tanesi Suudi Arabistan merkezli olarak inşa ediliyor.

Kaplumbağa şeklindeki devasa yüzen şehir projesi bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER