reklamı kapat

POPÜLER

Trafik sorunu çözecek 700 milyar dolarlık çılgın proje

Dünyanın en gözde ve dolayısıyla da en kalabalık şehirlerinden biri olan Amerika’nın Los Angeles şehrindeki trafik sorununu çözmek için çılgın bir plan ortaya atıldı. Hem maliyetiyle hem de yapımının oldukça zor olmasıyla gerçeğe dönüşmesi epey zor gibi görünen proje,  şehrin trafik sorunu olan yollarını yerin altına taşımayı amaçlıyor.

Reason adlı vakıf tarafından ortaya atılan bu fikrin gerçek olabilmesi için 700 milyar dolar gerekiyor. Plan daha çok gelecek yıllarda daha da çok artması beklenen trafik yoğunluğunu azaltmak için yapılmış durumda. Buna göre yer altına yerleştirilmesi planlanan en az 7 devasa tünel, trafik açısından en çok sorun teşkil eden dağlık alanların kolayca geçilmesini sağlayacak.

la
Geliş ve gidiş olarak iki ayrı kattan oluşan tüneller ile trafiğe takılmadan, dağların virajlı yollarıyla uğraşmak zorunda kalmadan istenen bölgeye ulaşılabilecek. Tabii böylesine büyük bir masrafı karşılamak adına yollar paralı olacak ve ücretli yollara giriş yapmak istemeyenler bu projede yine trafik çilesiyle karşı karşıya kalacağa benziyor. Yüksek maliyeti nedeniyle söz konusu proje büyük ihtimalle hiçbir zaman gerçek olmayacak ve Los Angeles’in çok daha uygun maliyetle trafik sorununa çözüm getirmesi gerekecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Trafik sorunu çözecek 700 milyar dolarlık çılgın proje” için 3 cevap

 1. bycoo32 dedi ki:

  tamam bunu yapanlar takdir edilmeli çılgın proje diye başlık atılıyor fakat ülkemizde yapılacak olan 3 katlı hem raylı hem karayollu sistem için bişey göremiyoruzç

 2. Atakan Arısoy dedi ki:

  yerin altına tünel yapmak eskidi.
  biz bile deprem bölgesinde yaşayan bir ülke olarak yer altı tünellerine giriştiysek, sene olmuş 2015, ABD’cim sen uçan arabalara geçme vaktin çoktan geldi.

 3. Mete dedi ki:

  arkadaşlar aynısı şu an istanbul da yapılıyor 🙂 Biraz araştırma yapın da öyle haber yapın. Neresi çılgın :))) Belki şurası çılgın olabilir. Uzunluk ve adet olarak adamlar bayağı masrafa girecekler.

  Bakınız: Avrasya Tüneli— http://www.avrasyatuneli.com.tr/tr