reklamı kapat

POPÜLER

İstanbullu

“Her İstanbullu yılda 89 saatini trafikte kaybediyor”

 - Güncelleme: 30 Ekim 2023 11:47

INRIX Research’ün yayınladığı rapora göre her İstanbullu yılda 89 saatini trafikte kaybediyor. Bunun azalması da beklenmiyor.

SAMPAŞ Holding’in paylaştığı ve INRIX Research’ün yayınladığı rapora göre Londra, trafik yoğunluğunun en çok olduğu şehirlerin başında geliyor. Londra’da yaşayan ortalama bir sürücü, 2022 yılında trafik sıkışıklığı nedeniyle 156 saatini yollarda kaybediyor Londra’yı, 155 saatle Chicago yaşayan araç kullanıcıları takip ediyor, üçüncü sırada ise 138 saat kayıpla Paris yer alıyor. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul ise yılda 89 saat kayıpla üst sıralarda yer alıyor. İstanbul’un önemli bir metropol olduğuna değinen SAMPAŞ Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, “Kentleşme artıkça ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların yarattığı külfet de artıyor. Kentleşmenin getirdiği en büyük sorunların başında ulaşım geliyor. Özellikle trafik de yaşanan sıkıntılar, insanların hem zaman hem de para kaybetmesine neden oluyor. Diğer bir deyişle, trafik problemi ülke ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Bugün ortalama araç kullanan bir İstanbullu yılda yaklaşık 89 saatini trafikte boşa geçiriyor. Bu durum sürdürülebilir değil. Şehirler trafik sorunlarını çözebilmek adına akıllı şehir vizyonuna ve dijital ikiz teknolojilerine yatırım yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede trafikten anlık veriler alarak, trafikteki yoğunluklarını, sorunlu bölgeleri anında görüyor. Yeni yatırımları bu datalara göre planlarken, olası bir kaza anında sürece daha kolay müdahale edebiliyor.

İstanbul nüfus yoğunluğu bakımından çok hızlı büyüyor; 16 milyon insanın yaşadığı, her yıl 11 milyon turistin ziyaret ettiği ve 4 milyondan fazla aracın hareket ettiği bir kenti verimli bir şekilde yönetmenin yolu veriden ve akıldan geçiyor.

Bu noktada ulaşım sorunlarını çözebilmek adına akıllı şehir teknolojileri ve dijital ikiz teknolojilerine yatırım yapmamız ve metropollerimizi veriyle yönetmemiz gerekiyor” diyor.

Trafik sorunlarını çözmek adına birçok adım atılıyor, bu konuda Google’dan dahi yardım alınıyor. Yılın başında aktarıldığı kadarıyla Atina trafiği oldukça kötü durumda ve yoğun saatlerde trafik inanılmaz can sıkıcı hale gelebiliyor.

En son verilere göre yaklaşık 4 milyonluk nüfusuyla Yunanistan’ın en büyük (Toplam nüfus 10 milyonun üstünde), Avrupa Birliği’nin yedinci büyük şehri olan Atina, çıkan haberlere göre trafik sorunundan biraz olsun kurtulmak ve yolları rahatlamak adına Google ile bir ortaklık kurmak üzere.

CNN Yunanistan tarafından verilen bilgiye göre bölge valisi George Patoulis, bu ortaklığı devreye almak adına yakında internet devi ile net bir anlaşma yapacak.

Peki bu proje tam olarak nasıl işleyecek? Paylaşılan bilgilere göre Google, belirli bölgelerdeki trafiği gerçek zamanlı olarak izleyecek ve çoğu zaman sıkışıklığın ana kaynağı olan trafik ışıklarını ayarlayarak akışı hızlandırmaya çalışacak.

Bunun için hücresel ağlardan ve uydulardan gelen verileri kullanacağı belirtilen firma, trafiğe dahil olacağı ve gerçek zamanlı veriler alacağı için, Atina’daki Google Maps performansını da oldukça yükseltecek.

Bu sayede bölgede yaşayanlar yollardaki yoğunluğu daha doğru olarak görecek, sıkışıklıklardan kaçmak adına alternatif rotalara yönelebilecek.

Bölgedeki trafik sıkışıklığının giderilmesinde en önemli önlemlerden biri olarak görülen bu ortaklık, trafik sorunu yaşayan başka birçok şehre de örnek olacak izlenimi oluşturuyor. Google’ın bu trafik ışığı yönetme sisteminde çok gelişmiş özel yapay zeka sistemlerinden yardım alması bekleniyor.

İstanbullu haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER