reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 mini

Android modelleri iPhone’lardan daha çok değer kaybediyor

Akıllı telefon pazarındaki bir klasik durum halen değişmiyor. Son araştırmalara göre Android modelleri halen iPhone’lardan daha çok değer kaybediyor.

Android telefon modelleri BankMyCell tarafından yapılan son araştırmaya göre değerini iPhone’lar kadar iyi koruyamıyor. Bu durum her firma için geçerli ve bu yaşanan elbette pazarda çok fazla seçenek olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca bunda marka değerinin, Apple pazarlama stratejilerinin ve iPhone’lara verilen uzun süreli desteğin de büyük etkisi bulunuyor. Elbette iPhone’lar da bir süre sonra değer kaybediyor. Ancak bu rakam 48 ay sonra iPhone tarafında yüzde 66’larda olurken, Android’lerde ortalama olarak yüzde 81’e kadar çıkıyor. Bu durum aslında çok ama çok uzun zamandır bu şekilde devam ediyor ve kolay kolay değişecek gibi de görünmüyor. Apple’ın Android dünyasına oranla çok ama çok az sayıda telefon çıkarıyor. Bu da modellerin değerlerini ciddi düzeyde korumasına imkan tanıyor. Ayrıca modellerin en başta pahalıya satılması da bunda etkili oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android modelleri iPhone tarafına oranla daha çok yeniliyor

Bu durum özellikle amiral gemisi tarafında kendisini gösteriyor. Apple’dan yılda sadece bir kez amiral gemisi geliyor. Diğer tarafta ise genelde yılda 2 veya 2’den fazla amiral gemisi duyurusu yapılıyor. İşte bu yüzden de değerlerdeki oranlar / değişimler yıllardır aynı seyrediyor. Android tarafından birçok model çok hızlı şekilde “eski” ilan ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemdeki ilginç elektrikli araçlardan