reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 akıllı telefon

ABD’de gençler iPhone istiyor; peki Türkiye’de durum ne?

Yapılan bir araştırmaya göre ABD’nin yeni nesli iPhone kullanıyor ve ileride de tercihini bir iPhone’dan yana yapmak istiyor.

ABD’li bir şirket olarak Apple’ın ABD’deki dominant yapısı uzun yıllardır değişmiyor. Ekosisteme sürekli olarak yeni kişiler dahil eden firma, görüldüğü kadarıyla çok güçlü Android rakiplere rağmen gençlerin gözdesi olmayı da sürdürüyor.

Türkiye’de ise durum tamamen farklı. Türkiye’de gençler yüksek fiyatlar nedeniyle bırakın bir iPhone sahibi olmayı, bir iPhone’a sahip olma ihtimalini dahi aklına getiremiyor.

Elbette ikinci elde nispeten daha uygun fiyata iPhone’lar bulunabiliyor. Ancak sıfır ve güncel modellerin fiyatları gerçekten sadece gençler için değil, yetişkinler için de çok uçuk bir seviyede yer alıyor.

Apple, yurt dışında ana iPhone’ların 999 dolarlık fiyatını uzun zamandır değiştirmiyor. Bizde ise fiyatlar her yıl düzenli şekilde artıyor.

Burada bir parantez açarak yurt dışı fiyatı 999 dolarlık iPhone’ların Türkiye fiyat macerasına kısaca yakından bakabiliriz.

Türkiye’de 999 dolarlık iPhone’lar zaman içerisinde 6.099 TL‘den 9.899 TL‘ye, oradan 10.999 TL‘ye, en son da 14.999 TL‘ye kadar çıkmış durumda. Bunun arkasında tam olarak vergiler ve artan döviz kuru yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone modelleri artık Türkiye’de eskisi gibi satmıyor

Türkiye’de hemen herkes şu an bütçe dostu Android telefon modellerinin peşinden koşuyor.

Üzücü şekilde Android amiral gemileri de şu an Türkiye’de 8-10 bin TL bandında geziyor. Bu durum nedeniyle üst seviye telefonların Türkiye’deki pazar payı gittikçe azalıyor.

Türkiye’de orta üst seviye birçok Android telefonun da yüksek fiyata satıldığını belirtmek gerekiyor.

Türkiye’deki telefon fiyatlarının neden bu kadar yüksek olduğunu buradaki yazımızdan daha iyi anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine detaylı bakış