reklamı kapat

POPÜLER

Ford, elektrikli modelleri ile Autoshow'da yerini aldı

Ford, “Bölgesel Tehlike Bilgisi” ile güvenlikte çıtayı yükseltiyor [İzle]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, “Bölgesel Tehlike Bilgisi” ile yol güvenliğinde çıtayı oldukça yükseltiyor.

Ford tarafından geliştirilen Bölgesel Tehlike Bilgisi, otomobillerin yaklaşan tehlikeler için birbirleriyle haberleşmesine odaklanıyor. Bu sayede bir tehlikeyi gören otomobil, diğer otomobilleri ve bağlı olarak sürücülerini de sorun hakkında uyarabiliyor. Bu da gerçekten hayati görünüyor. Başka firmaların da üzerinde çalıştığı bu sistem için firma resmi olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Köşenin ardında ne olduğunu bilmek çoğu zaman yararlı olabiliyor. Ancak sürücüler için bu bilgi hayati öneme sahip olabilir. Ford’un yeni bağlantılı otomobil teknolojisi sayesinde artık bu bilgiye sahip olmak mümkün. Bölgesel Tehlike Bilgisi (LHI), sürücülerin yoldaki olası tehlikelere hazırlanmalarına ve bunlardan kaçınmalarına yardımcı olan, bağlantılı ulaşım altyapısına giden yolda önemli bir adım oluşturuyor.”

Burada lastiği patlamak için yol kenarına çeken bir Ford’un bilgisi dahi dikkatli olunması için diğer yakındaki Ford sürücülerine anlık olarak aktarılabiliyor. Bu tarz sistemlerin özellikle gece sürüşlerinde çok büyük fark yaratacağı açık şekilde görünüyor. Bu sistemlerin artık her araçta olması gerekiyor.

Ford, kısa süre önce elektrikli otomobil odaklı ilginç bir açıklama ile gündeme gelmişti

Ford, Tesla’nın öncü olduğu elektrikli otomobil pazarında Mustang Mach-E ile mücadele etmeye hazırlanıyor. İşte bu çok dikkat çeken bu araç üzerinden firmanın elektrikli araç projesinin başındaki isim Darren Palmer bir Tesla göndermesi yapmıştı. Bir röportaj kapsamında konuşan Palmer, Mustang Mach-E için “Kapılar tam oturuyor, plastikler ve diğer malzemelerin renkleri uyuyor, tamponlar düşmüyor, yıkadığınızda tavan düşmüyor, kapı kolları soğuk havalarda takılmıyor.” demişti.

Burada elbette direkt olarak Tesla adı verilmiyor ancak bu sorunlar uzun zamandır Tesla’nın araçlarında gündeme geliyor. Burada özellikle tampon sorunu çok büyük gündem olmuştu. Gerçek anlamda Model 3’ün yağmurlu günlerde yol alırken arka tamponun düşmesi sorunu bulunuyordu. Bu durum modern bir otomobilde görülmüş en garip sorunlardan birisi konumunda yer alıyor ve Tesla tarafından da kabul ediliyor. Firmanın ayrıca bir Model Y aracının cam tavanı da otobanda yerinden çıkarak uçmuştu.