reklamı kapat

POPÜLER

Ford, elektrikli modelleri ile Autoshow'da yerini aldı

Ford, gelecek otomobilleri için kararı verdi: “Android”

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, gelecek otomobil modelleri için Google ile anlaşmaya vardı. İşte detaylar;

Ford ve Google arasında ortaklık kuruldu, imzalar atıldı. 2023 itibarıyla yola çıkacak Ford’un milyonlarca otomobilinde direkt olarak Android işletim sistemi yer alacak. Bu durum son kullanıcı yani sürücüler için gerçekten çok güzel görünüyor. Biliyorsunuz Tesla’nın araçlarındaki sistem haricindeki diğer otomobil eğlence sistemleri / işletim sistemleri kullanıcıları çok da tatmin etmiyor. Bu yüzden çoğu kişi araçlarına telefonlarını bağlayıp Android Auto ya da Apple CarPlay kullanıyor. 2023’ten sonra buna olan ihtiyacı ortadan kaldıracak Ford, tamamen Android’e geçen en büyük otomobil üreticilerinden olmuş durumda. Direkt olarak otomobilin temeline entegre bir Android işletim sistemiyle çok fazla şeyin sunulacağı aktarılırken, süreçte Lincoln marka araçlar da yer alıyor.

Ford, kısa süre önce güzel bir güvenlik sistemiyle karşımıza çıkmıştı

Ford tarafından geliştirilen bu Bölgesel Tehlike Bilgisi sistemi, otomobillerin yaklaşan tehlikeler için birbirleriyle haberleşmesine odaklanıyor. Bu sayede bir tehlikeyi gören otomobil, diğer otomobilleri ve bağlı olarak sürücülerini de sorun hakkında uyarabiliyor. Bu da gerçekten hayati görünüyor. Başka firmaların da üzerinde çalıştığı bu sistem için firma resmi olarak şu açıklamayı yapıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Köşenin ardında ne olduğunu bilmek çoğu zaman yararlı olabiliyor. Ancak sürücüler için bu bilgi hayati öneme sahip olabilir. Ford’un yeni bağlantılı otomobil teknolojisi sayesinde artık bu bilgiye sahip olmak mümkün. Bölgesel Tehlike Bilgisi (LHI), sürücülerin yoldaki olası tehlikelere hazırlanmalarına ve bunlardan kaçınmalarına yardımcı olan, bağlantılı ulaşım altyapısına giden yolda önemli bir adım oluşturuyor.”

Burada lastiği patlamak için yol kenarına çeken bir Ford’un bilgisi dahi dikkatli olunması için diğer yakındaki Ford sürücülerine anlık olarak aktarılabiliyor. Bu tarz sistemlerin özellikle gece sürüşlerinde çok büyük fark yaratacağı açık şekilde görünüyor. Bu sistemlerin artık her araçta olması gerekiyor.

İlgili Video