reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

Android 12 ile faydalı bir yenilik daha geliyor; işte son detaylar

Android 11 sonrasında Google, Android 12 bilgileriyle gündeme gelmeyi sürüdürüyor. Gerçekten faydalı bir özellik daha yolda bulunuyor.

Android 12 işletim sistemi en son App Pairs isimli bir sistem ile yolda bulunuyor haberiyle ses getirmişti. Söylendiği kadarıyla bu sistem, işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getirecek. Şimdi ise Android 12’de telefonların arka tarafı da sonunda işlevsel hale geliyor bilgisi karşımızda yer alıyor. İlk olarak Android 11’in betasında görülen “arkaya çift dokunma” özelliği, Android 12’de yerleşik olarak sunulacak gibi görünüyor. Bu sayede belirli işlemler telefonun arkasına hafif şekilde iki defa vurularak gerçekleştirilebiliyor. Android 12’nin kodlarında Columbus olarak geçen özellik, kullanıcıları fazlasıyla memnun edecek izlenimi oluşturuyor. Biliyorsunuz bu özellik iOS 14 içerisinde de aktif olarak yer alıyor.

Android 12 ile ilgili firma başka planlar içerisinde de yer alıyor

Dün ortaya çıktığı kadarıyla Android 12 işletim sistemi kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getirebilir. Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve yakında bu sürece WiFi şifreleri de dahil olacak gibi duruyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir diğer olası Android 12‘nin yeniliği ise depolama ile alakalı. Eğer kaynaklar haklıysa ve özellik gerçekten kullanıma girerse, Android 12’de kullanılmayan uygulamaların boyutları düşürülebilir. Bu altyapı henüz tam olarak detaylanmış değil. Burada kullanılmayan uygulamaların hem önbellek temizliğinin yapılacağı, hem de komple uygulama paketinin ciddi anlamda sıkıştırılarak yer açılacağı düşünülüyor. Kişilerin telefonlarında nadiren kullandıkları uygulamalar bulunuyor ve bunların paketlerini sadece ihtiyaç halinde açmak mantıklı duruyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde çıkan ilginç elektrikli araçlardan