reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

Android 12 tasarımına göz attığımız ilk sızıntı yapıldı

Google, Android 12 üzerinde uzun zamandır çalışıyor ve yeni yapılan sızıntı firmanın yeni arayüzünü gözler önüne seriyor.

Android 12 işletim sistemi en son App Pairs isimli bir sistem ile yolda bulunuyor haberiyle ses getirmişti. Söylendiği kadarıyla bu sistem, işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getirecek. Daha sonra ise Android 12’de telefonların arka tarafı da işlevsel hale geliyor bilgisi karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise tasarım ses getirdi. XDA tarafından yayımlanan sayfada gördüğünüz görseller, sistemin nasıl bir stok arayüz getireceğini sanıyoruz ilk defa gündeme getiriyor. Burada stok diyoruz çünkü biliyorsunuz her firma Android 12 üzerine kendi arayüzünü yerleştirecek. Yani gördüğünüz bu tasarım sadece Google’ın Pixel serisi telefonlarında yer alacak. Genel olarak çok sade ve yuvarlak hatlı tasarlanan yeni arayüz, genel olarak beğeni toplayacak izlenimi oluşturuyor. Bu arada Android 12’yle yeni bir güvenlik özelliği de geliyor. Sızan görsellerde netleştiği üzere işletim sistemi mikrofon ve kamera aktif olarak kullanıldığı zaman sağ süt köşede yeşil renkte bir uyarı veriyor. Bunun her uygulama için zorunlu olacağı aktarılıyor.

Android 12 ile ilgili firma başka planlar içerisinde de yer alıyor

Dün ortaya çıktığı kadarıyla Android 12 işletim sistemi kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getirebilir. Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve yakında bu sürece WiFi şifreleri de dahil olacak gibi duruyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir diğer olası Android 12‘nin yeniliği ise depolama ile alakalı. Eğer kaynaklar haklıysa ve özellik gerçekten kullanıma girerse, Android 12’de kullanılmayan uygulamaların boyutları düşürülebilir. Bu altyapı henüz tam olarak detaylanmış değil. Burada kullanılmayan uygulamaların hem önbellek temizliğinin yapılacağı, hem de komple uygulama paketinin ciddi anlamda sıkıştırılarak yer açılacağı düşünülüyor. Kişilerin telefonlarında nadiren kullandıkları uygulamalar bulunuyor ve bunların paketlerini sadece ihtiyaç halinde açmak mantıklı duruyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde çıkan ilginç elektrikli araçlardan