reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

App Store içerisinde sayıları artan dolandırıcı uygulamalar

Teknoloji devi Apple’ın uygulama marketi App Store, bu sefer kötü bir haberle gündemde yer alıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

App Store, yapılan analizlere göre 2020 toplamında yaklaşık olarak 64 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Marketin 2019’u 50 milyar dolar gelir ile kapattığı aktarılıyor ve görülen artış gerçekten dikkat çekici bulunuyor. Bu artışın arkasında elbette Covid-19 etkisi yer alıyor. Evinde kapalı kalan insanlar 2020 yılında özellikle oyun tarafında hiç olmadığı kadar çok harcama yapmış durumda. Ancak bu harcamaların hepsi “doğru şekilde” gelmiyor. Söylendiği kadarıyla App Store’da sahte yorum satın alarakfonksiyonel olmayan” uygulamaları kullanıma sunanlar bulunuyor. Başka bir deyişle tam olarak söylendiği gibi işe yaramayan uygulamaları, sahte yorumlar ile “güzelmiş gibi gösteren” ve bu şekilde kişileri kandırarak yılda milyonlarca dolar para kazanan uygulama geliştiricileri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla Apple belirli şikayetlerde bu uygulamaları marketin dışına alıyor. Ancak yine de birçok uygulama halen kullanımda bulunuyor. Bu yüzden yorumların mutlaka çok iyi incelenmesi, çok iyi yorumlardan şüphe duyulması ve özellikle aylık aboneliklerin zaman zaman takip edilmesi gerekiyor. Bazı unutulan abonelikler üzerinden “sahtekarlar” çok büyük paralar kazanabiliyor. Bu kişiler yüzünden işini iyi yapan uygulama geliştiriciler ciddi oranda zarar görebiliyor.

Apple geçtiğimiz aylarda App Store odaklı önemli bir adım atmıştı

Apple uygulama geliştiricilerin uygulama satışları üzerinden elde ettikleri gelirin (Şirket ufak ya da büyük olsun) yüzde 30’unu komisyon olarak kendisine alıyordu. Ancak bu durum artık geliri 1 milyon dolardan düşük olan uygulama geliştiricileri için değişti. Artık bu geliştiricilerin gelirinden yüzde 30 değil yüzde 15 kesinti yapılıyor.

Bu da ufak sayılacak geliştiricilerin büyümesine biraz daha yardımcı oluyor. 1 Ocak 2021 itibarıyla kesin olarak başlayacak yeni dönem, “App Store Small Business Program” kapsamında yapılıyor ve Covid-19 döneminde oldukça mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil