reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

Apple’dan yarım trilyon dolarlık dev App Store duyurusu

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce çok önemli bir duyuruda bulundu. Bu duyurunun arkasında uygulama marketi App Store yer alıyor.

Dünyanın en büyük uygulama marketlerinden Apple App Store ekosisteminin yapılan açıklamayan göre ticaret hacmi 2019 yılında tam yarım trilyon doları aştı. Verilen bilgiye göre Apple, dijital mal ve hizmetlerle bağlantılı faturalar üzerinden yalnızca bir komisyon aldığı için, 519 milyar dolar tutarındaki bu toplamın yüzde 85’inden fazlası yalnızca üçüncü taraf geliştiricilere ve her büyüklükteki işletmelere gidiyor. Apple’ın açıklamasında 2019 yılında uygulama içi reklam satışlarından 45 milyar ABD doları gelir elde edildiği de dikkatlerden kaçmıyor. Bu gelirin yüzde 44’ü oyunlardan elde edildi de deniyor.

App Store’un 2019 yılında desteklediği 519 milyar ABD dolarının 413 milyarının, yani en büyük bölümünün fiziksel mal ve hizmetlerin satışından geldiği söyleniyor. Bu kategori içinde, satışların büyük çoğunluğu m-ticaret aracılığıyla gerçekleşti ve bunun da büyük bölümü 268 milyar ABD dolarıyla perakende satıştan kaynaklandı deniyor. Apple açıklamasında perakende satış uygulamaları, Target ve Best Buy gibi fiziksel mağazaların dijital temsilcilerinin yanı sıra, Etsy gibi, fiziksel ürünler satan sanal satış mağazalarını içermekte ancak ayrı bir kategorisi olan market alışverişi bu kapsamda yer almamaktadır diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

App Store hakkında Apple CEO’su Tim Cook da konuştu

App Store yenilik yaratanların ve hayallerinin peşinde koşanların fikirlerini hayata geçirebilecekleri ve kullanıcıların yaşamlarını daha iyi hale getirecek güvenli ve güvenilir araçlar bulabilecekleri bir yerdir,” diyen Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlüklerle dolu ve istikrarsız bir zamanda, App Store girişimcilik, sağlık ve zindelik ve iş imkanları yaratma konularında kalıcı fırsatlar yaratarak insanların değişen dünyaya hızlı bir şekilde adapte olmalarına yardımcı oluyor. Neredeyse her ülkede tek geliştiriciden oluşan şirketlerden binlerce işçi istihdam eden işletmelere kadar, inovasyonu destekleyen, yeni iş fırsatları yaratan ve gelecek için ekonomik büyümeye katkıda bulunan küresel App Store topluluğunu daha da fazla desteklemeye ve beslemeye kararlıyız.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken katlanabilir elektrikli bisiklet