reklamı kapat

POPÜLER

Tuzak radar

Karar iptal oldu; trafik cezası için mahkemeden emsal karar

Hız limitini sadece 1 kilometre aştığı için 235 lira idari para cezası ödeyen sürücü yargıya başvurdu. Sonuç ise tüm sürücüler için emsal karar niteliğinde.

Trafik cezalarının doğru olmadığını düşünen sürücüler için her zaman bir itiraz hakkı bulunuyor.  18 Ağustos 2019’da D-100 kara yolunda hız tünelinden geçerken ortalama hızı sadece bir kilometre aşan avukat Okan İlmen, 235 liralık idari para cezasına çaptırıldı. 88 kilometre hız sınırı olan koridor bölgesinde ortalama 89 kilometre ile yol alan İlmen karara itiraz etti. Yapılan itirazda ölçüm cihazlarının yol boyu sadece bir kilometre/saat fazla olan bir hızı ayırt edebilecek kadar hassas olmayabileceğinin altı çizildi. Aynı zamanda 1 kilometre olan hız aşımının göz arda edilebilecek bir aşım olduğu da söylendi. İlgili mahkemede İlmen’i haklı bularak cezayı iptal etti. Böylece mağduriyet yaşayabilecek sürücüler için bir emsal karar oluştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emsal karar sürücülere gelecekte yardımcı olabilir

Mağdur Avukat Okan İlmen konu ile ilgili, “Hız sınırı limiti yüzde 10 tolerans sınırıyla birlikte 88 kilometre/saattir. Hız sınırları içerisinde seyreden bir otomobilin tolerans sınırını 1 (bir) birimle aşmasının hakkaniyet gereğince makul sayılması ve EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Ben bir avukat olarak haksızlığı ortadan kaldırabildim. Vatandaşların da bu tip cezai uygulamalarla karşı karşıya kalmaları durumunda adalete güvenmelerini ve haklarını aramalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler