reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

Emsal karar; trafikte plakaya ceza kesilmesine yargı engeli

Adana’da ruhsat sahibi olmayan sürücünün kullandığı aracın plakasına emniyet kemeri cezası kesildi. Sonuca itiraz edilmesi ile emsal karar elde edildi.

Trafikte gerek kazaları gerek ise polis tarafından kesilen cezalara itirazlar sonucu diğer sürücüler için emsal kararları sık sık görüyoruz. Bunların bir yenisi Adana’dan geldi. Aysun İşler’e ait olan ancak eşinin kullandığı araç polis ekiplerinin kontrolü sırasında denetime takıldı. Sürücünün emniyet kemeri olmadığını fark eden polisler aracın plakasına 144 lira cezası kesti. Konuya itiraz eden Aysun İşler durumu yargıya taşımaya karar verdi. Sürücünün avukatı ile birlikte yapılan savunma sonucu cezanın araca veya ruhsat sahibine değil, sürücüye kesilmesi gerektiği söylendi. Ardından ise cezanın iptalini istendi. Sonuç ise adeta örnek oldu.

Emsal karar ile diğer sürücüler de hakkını arayabilecek

Bahçe Sulh Ceza Hakimliği’nin inceleme sonucunda davacı haklı çıktı. Buna göre yargı, cezanın plaka ya da araç sahibine değil, kişiye kesilebileceğine hüküm etti. Kararda aynı zamanda bu tip bir uygulamanın hukuk ile ters düştüğü ve cezanın iptalinin gerektiği de söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aysun İşler’in avukatı yaptığı açıklamada, “Ceza, delil yetersizliği nedeniyle iptal edildi. Karar emsal niteliği taşıyor. Vatandaşlarda kendilerine ceza geldiğinde haksız kesildiğini düşünüyorlarsa 15 gün içerisinde itiraz edip haklarını aramalılar” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti