reklamı kapat

POPÜLER

Egzoz

Tüm sürücüleri ilgilendiren “geçiş ihlali” hakkında emsal karar

İzmir’de yaşayan bir sürücüye kullanmadığı halde bir otoyoldan geçiş ihlali cezası kesildi. Cezaya itiraz ederek mahkemeye giden sürücü hakkında sevindirici bir karar çıktı.

İzmir de yaşayan bir vatandaş, bir sabah evine gelen ceza tutanağı ile şok oldu. Çünkü ilgili ceza tutanağı kullanmadığı bir otoyolda emniyet şeridi ihlali yaptığını söylüyordu. Sürücü, ceza tutanağına baktığında o sırada başka bir yerde olduğunu ve cezanın kendisine ait olmadığı söyleyerek itiraz etti. İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliğinde görülen dava sonucu hem mağdur sürücüyü hem de diğer sürücüleri sevindirecek bir karar çıktı. Sürücünün o tarihte o mevkiye olmadığına dair delilleri inceleyen mahkeme, mağdur sürücü için verilen bin liralık adli para cezasını kaldırdı. Mağdur sürücünün avukatı sonuçtan oldukça mutlu olduğunu ve diğer mağdur sürücüler için emsal bir karar elde ettiklerinin altını çizdi. Geçiş ihlali konusunda yanlışlıklar olabileceğini de söyleyen Avukat Ali Onar, sürücüleri haklı olduğu durumlar için hukuka teşvik etti.

Haksız verilen geçiş ihlali ya da benzeri cezalara karşı mücadeleci olmak gerekiyor

Avukat Ali Onar, “Özellikle trafik cezalarında olduğu gibi evrak üzerinde giden dosyalarda fazla emsal karar çıkmıyor. Bu çok dikkat çekici bir karar. Çünkü evrak üzerinde usul ve şartlar yerine geldi mi, gelmedi mi şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Ancak bu davada mahkeme, yargılamayı derinleştirerek ve cezanın gerçekten var olup olmadığını araştırmak suretiyle bu kararı verdi. Vatandaşlarımız eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa süresi içerisinde delillerle birlikte haklarını savunsunlar ve ısrar etsinler. Müvekkilime bir trafik cezası tebliğ ediliyor. Müvekkil bu cezaya şaşırıyor. Çünkü tarihe baktığında o sırada orada bulunmadığı bir yer ve zamanda bir hak ihlalinden bahsedildiğini görüyor. Bunun üzerine bize müracaat etti. Biz de dilekçemizi hazırlayarak müvekkilimizin söz konusu tarihte ve saatte ceza yediği yerde olmadığını iddia ettik.

Buna ilişkin MOBESE kayıtlarını, polisin görevli olduğu tarih ve saati emniyetten talep ettik. Mahkemece bir yargılama yapıldı ve bu yargılama sonucunda bütün sürücüleri ilgilendiren emsal bir karar verildi. Mahkeme, ceza tutanağının tek başına delil sayılamayacağına, mutlaka ceza tutanağının yan delillerle birlikte o tarihte o yerde olmadığına ilişkin beyanlar karşısında belgelendirilmesi gerektiğine ve mutlaka usule uygun bir ihlal tespit tutanağının düzenlenmesini gerektiğine karar verdi. Bu karar bütün trafik cezaları ile ilgili kararlarda mutlaka emsal nitelikte olabilecek bir karardır.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Renault Arkana seri üretime hazır