reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil hakkında TOGG CEO’sundan önemli açıklamalar

Yerli otomobil projesi konusunda önemli adımlar gelmeye devam ediyor. Bu sefer Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) CEO’sudan bir açıklama var.

Yerli otomobil projesi aktarılan bilgilere göre hızlı şekilde devam ediyor. Birçok kişinin merak ettiği Türkiye’nin otomobili, söylendiği kadarıyla şimdiden büyük talep görüyor. Sputnik‘in haberine göre kısa süre önce bir açıklama yapan Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin prototipinin gerçek boyutlarında yürüyen bir araç olacağını belirtiyor ve ilginç olarak “pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor” diyor. Tek dolumla 500 kilometre yol alabilecek kapasitede olacak denilen otomobil için Karakaş, ayrıca “doğuştan elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu’na ait, C segmentinde bir SUV olan aracımızın ön gösterim aracı sadece bir maket değil gerçek boyutlarında ve yürüyen bir araç olacak. Aracın fotoğrafları da aralık ayından itibaren paylaşılabilir hale gelecek” açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için kısa süre önce prototip gösterimi yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı TOGG Yönetim Kurulu toplantısında ön gösterimi yapılacak prototipin 1/4 ölçekli modelini gösterdiklerini aktaran Karakaş, ön gösterim aracını ise aralık ayında tanıtacaklarını belirtiyor. İlk modelin bir “akıllı otomobil” olacağını söyleyen Karakaş, otonom özellikleri sunulacağını da söylüyor. Fabrikanın nereye kurulacağı konusunda son değerlendirme aşamasında olduklarını da ekleyen Gürcan Karakaş, sadece tek bir otomobil üretmek değil “ekosistem inşa etmek” amacıyla yolda çıktıklarını da dile getiriyor. Karakaş hepsine ek olarak aracı “çarpışma testinden o günün şartlarında 5 yıldız alarak pazara çıkarmayı hedeflediklerini” vurguluyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Mercedes’in yeni elektrikli modeli