reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQV

“Elektrikli Vito” da artık oyunda; karşınızda Mercedes EQV [Video]

Elektrikli EQ ailesinin en önemli üyelerinden birisi olarak asfalta inecek olan Mercedes EQV, açıklanan ilk teknik değerleriyle hayal kırıklığı yaratmayacak.

Elektrikleşme sürecinin Mercedes kanadındaki karşılığı olan EQ ailesinin sadece son 1 yıl içerisinde ne denli çeşitlendiğini anımsamak çok zor değil. Halihazırda EQC‘nin üretimine hız veren markanın bu konuda gaza basma planı bir süre daha devam edecek. Kompakt sınıfla birlikte S-Serisi’nin geleceği olarak nitelendirebileceğimiz EQS’i de asfalt üzerinde göreceğimiz adımların belki de ne önemlilerinden birisi de resmiyete kavuştu. Elektrikli Vito olarak nitelendirebileceğimiz Mercedes EQV, markanın sevilen standart modelinin yeni nesil güç ünitesiyle entegrasyonundan doğuyor. V-Class adıyla da bildiğimiz modelini elektriğe taşıma sürecinde özellikle menzil konusunda beklentileri karşılaması gereken Mercedes, bu noktada 405 kilometre gibi toplam değerle kullanıcıların karşısına çıkacak.

Mercedes EQV

Mercedes EQV teknik özellikleri

EQV her ne kadar teknik özellikleri bakımından merak edilen bir araç olsa da, Vito’dan gelen kullanıcı deneyim beklentilerini de karşılamak zorunda olan bir model. Bu noktada gözlerimizi ilk çevirdiğimiz bölüm ise aracın ebatsal verileri ve yolcu kapasitesi. EQV kataloğuna baktığımız zaman kısa ve uzun olmak üzere iki farklı versiyon ile karşılaşacaksınız. Giriş seviyesinde 5.140 milimetre ile gelen modelin üst versiyonunda ise bu rakam 5.370 milimetre seviyesine çıkıyor. Buradaki fark sadece toplam uzunluk değil aks mesafesinde de hissedilir seviyede olacak. Yine giriş noktasında 3.200 milimetre ile bizleri karşılayan araç, talep edildiğinde 3.430 milimetrelik aks mesafesi seçeneğiyle de satın alınabilecek. İç dünyada ise dönebilir koltuk sistemi ve 9 kişiye kadar yolcu kapasitesinin sunulması oldukça önemli.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelelim tam anlamlıyla teknik özelliklerin yer aldığı bölüme. Geçtiğimiz süreçte konsept olarak da gördüğümüz EQV’nin seri üretime yansımış versiyonu 204 PS güç ve 362 Nm tork ile satışa sunulacak. Maksimum sürat noktasında erişilebilecek olan değerse 160 km/s olarak kenara not ettiklerimiz arasında yer alıyor. 405 kilometre menzil sunan bataryaların şarj edilme noktası da beklediğimiz gibi standartları karşılayacak niteliklerde. Hızlı şarj desteğiyle birlikte 45 dakikalık bir dolumla yüzde 10 seviyesinden yüzde 80‘e erişmek mümkün olacak. 2017 yılında çalışmalarına başlanan IONITY projesiyle, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yer alan 400’den fazla hızlı şarj noktası kullanıma açılmasıyla birlikte, EQV ve diğer elektrikli modeller için şarj konusuna büyük oranda ilaç olacağını da özellikle belirtmeden geçmeyelim. Üretimi İspanya’da gerçekleştirilecek olan EQV’nin ilk resmi gösterimi ise Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında önümüzdeki ay yapılacak.