reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Yeni nesil amiral gemisi Mercedes EQS hakkında bilinmesi gerekenler

S-Serisi’nin elektrikli alandaki temsilcisi olarak görülen Mercedes EQS, halihazırda beliren tüm güncel bilgileriyle ve tasarımıyla masada.

Mercedes EQS, marka içerisindeki elektrikli otomobil oluşumunun amiral gemisi olma yolunda hızla gelişme kaydediyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan prototip versiyon görüntüleriyle test çalışmaları hakkında bilgi aldığımız otomobili 3 yıl içerisinde karşımızda görmeyi bekliyoruz. Geleceğin S-Serisi olarak da nitelendirebileceğimiz EQS, Önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte gelecek 10 elektrikli aracın en üst noktasında konumlandırılacak. Planlaması gereği öncü birlikler arasında yer alması da, kendinden sonra gelecekler için onu çok daha önemli bir hamle olarak değerlendirmemize neden oluyor. Nitekim modelle ilgili var olan bilgilere baktığımızda, geliştirileceği yeni platformun ayrı bir üretim hattına ihtiyaç duymadığını görebiliyoruz. Bu da EQS’in Stuttgart’ta yer alan yeni nesil S-Serisi ile birlikte inşa edileceği anlamına geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQS, S-Serisi ile aynı banttan inecek

Halihazırda ailenin ilk modeli konumunda olan EQC SUV üretimi gerçekleştiren Mercedes, EQS için de resmi işlemleri hızlandırmış durumda. Bu konuda atılan adımlar içerisinde otomobilin farklı menzil paketlerini içeren versiyon isimlerinin dahi patentlendiğini görebiliyoruz. Eğer büyük bir değişiklik olmaz ise EQS 350 ve EQS 600 modellerini süreç içerisinde asfalt üzerinde görme şansımız olacak. Halihazırda sokaklarda boy gösteren prototip versiyonun ebatsal ve yapısal olarak CLS standartlarında olması da gözden kaçmayan detaylar arasında. Özellikle liftback modellerde gördüğümüz bagaj yapısı ve tavan çizgileri güncel tasarım diliyle birleştiğinde bir hayli iddialı görünüm ortaya koyacağa benziyor. EQS’in kokpit bölümü içinse, kullanılan yeni platformun avantajı olarak nitelendirebileceğimiz maksimum kapasiteli yaşam alanına hazırlıklı olmakta fayda var. Teknik özellikler konusunda daha önce de değindimiz noktaları bir kez daha burada da tekrarlayabiliriz. Büyük oranda EQC ile benzerlik göstermesi beklenilen otomobilin 400-450 kilometre aralığında beygir gücüne ve en az 500 kilometre menzil değerine sahip olması bekleniyor. Son olarak bu menzil noktasında daha büyük bir adımla karşılaşma olasılığımızı da kenara not ettiğimizi de sizlerle paylaşalım. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlginizi çekebilir

2020 Mercedes-AMG CLA 35 Shooting Brake