reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS AMG

Mercedes EQS AMG; gelecekte aileye katılacak modele selam gönderen konsept

Tasarımcı Nikita Aksyonov tarafından dijital ortamda geliştirilen Mercedes EQS AMG projesi, gerçekçi hatlarıyla dikkat çekiyor.

Resmi tanıtımının üzerinden yaklaşık bir ay geçen Mercedes EQS, geçtiğimiz hafta içerisinde Almanya’da başlayan üretim macerasıyla artık resmi olarak oyunda. Marka içerisinde EQC ile başlayan elektrikli otomobil ailesinin zirve noktası konumunda olan bu modelle birlikte Mercedes’in dönüşüm konusunda hamleleri de hızlanacak. EQS’in tanıtımıyla rakamsal veri olarak zirve noktalarını gördüğümüz ailenin versiyon bazındaki gerçek zirvesiyse henüz karşımıza çıkarılmış değil. Tanıtım etkinliğinde önümüzdeki süreçte AMG paketinin de tanıtılacağının vurgusu yapılan EQS’in hala performans zirvesiyle tanışamadık. Bağımsız tasarımcı Nikita Aksyonov ise gelecek modelin, gerçekçi hatlarla AMG esintisini nasıl taşıyabileceği konusunda güzel bir konsept sunuyor.

Mercedes EQS AMG projesinden detaylar

Çalışmanın detaylarında, EQS’in üzerindeki temel parçalarına AMG’nin önceki gerçek dokunuşlarını akıllara getiren elemanlar karşımıza çıkıyor. ÖN bölümde hava kanalları genişletilen ve daha sportif bir görünüme olanak tanıyan tampon kolaylıkla ayırt ediliyor. Yine jantlar da tasarıma ayak uyduracak sportiflikte. Yan bölümde de aerodinamik katkısının dışında görünümde de ciddi fark yaratan bir hava kanalı kullanılıyor. Arka tarada geçtiğimizde ise Aksyonov’un radikal bir vizyonla dev bir arka kanadı EQS’e kondurduğunu görüyoruz. Bu noktada difüröz tercihi nispeten daha sakin tercih edilmiş

Öne çıkan özellikleriyle Mercedes EQS

Elektrikli ailenin amiral gemisi olacak EQS için ilk aşamada 450 ve 580 versiyonları satışa sunulacak. İlk pakette arkadan itişli tek motor dinamiği gelirken ikinci pakette ise çift elektrik motoru ve 4MATIC dinamikleri devreye giriyor. Ailenin zirvesinde ise AMG rozetini taşıyacak olan 750 beygirlik bir paket meraklılarını bekliyor olacak. Giriş seviyesi niteliğindeki EQS 450, 330 beygir güç ve 568 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çift motorlu kombinasyonda ise rakamlar 516 beygir güç ve 855 Nm torka kadar yükselebiliyor. Versiyonların 210 km/s’lik maksimum sürat değerleri ortak tutulurken, 0-100 dinamikleri ise sırasıyla 6,2 saniye ve 4,3 saniye olarak teknik tabloya yansıyor. Menzil konusu da EQS ile birlikte kullanıcılar için adeta bir sorun olmaktan çıkıyor. Aracın satışıyla birlikte asfalta inecek olan 107.8 kWh kapasiteli batarya sayesinde 770 kilometrelik menzil değerini yakalamak mümkün olacak. EQS ile ilgili detaylı özelliklere haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın