reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Mercedes EQS; elektrikli amiral gemisi fiyatıyla da dudak uçuklatacak

Almanya satışları kapsamında ilk yurt dışı fiyatlarını görmeye başladığımız Mercedes EQS ailesi, amiral gemisi rozetini fiyatıyla da hissettirecek.

Geçtiğimiz mayıs ayında fabrikadaki üretim süreci başlayan Mercedes EQS için artık satış koşullarından bahsetme vakti geldi. Elektrikli otomobil grubunun amiral gemisi olarak lanse edilen ve gelecek modellere referans niteliğinde özellikler barındıran EQS’in Almanya satışları başlıyor. Resmi kaynaklar da diğer pazarlara referans olarak fiyat detaylarını paylaşmış durumda. Tanıtımıyla birlikte şimdilik sadece iki farklı versiyona sahip olacağını bildiğimiz ailenin giriş seviyesi 106.374 euroluk başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Bir üst noktada yer alan EQS 580 4Matic içinse 135.529 euroyu gözden çıkarmak gerekiyor. Üretim bandından ilk aşamada inecek versiyonlar ise Edition 1 rozetiyle 18.433 euroluk ek fiyatı beraberinde getiriyor. Bu versiyonlar Nappa Deri döşeme, AMG Line diş ve iç tasarım detayları ve 21 inçlik alaşım jant seti gibi özellikleri standart olarak barındıracak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQS teknik özellikleri

EQS 450 ve EQS 580 olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulan EQS’in, ilk paketinde arkadan itişli tek motor dinamiği gelirken ikinci pakette ise çift elektrik motoru ve 4MATIC dinamikleri devreye girecek. Giriş seviyesi niteliğindeki EQS 450, 330 beygir güç ve 568 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Çift motorlu kombinasyonda ise rakamlar 516 beygir güç ve 855 Nm torka kadar yükselebiliyor. Versiyonların 210 km/s’lik maksimum sürat değerleri ortak tutulurken, 0-100 dinamikleri ise sırasıyla 6,2 saniye ve 4,3 saniye.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Menzil konusu da EQS ile bir sorun olmaktan çıkıyor. Aracın satışıyla birlikte asfalta inecek olan 107.8 kWh kapasiteli batarya sayesinde 770 kilometrelik menzil değerini yakalamak mümkün olacak. Sunulan 200 kW’lık hızlı şarj desteği sayesinde de uygun kaynak bulunduğunda 15 dakikalık dolumla 300 kilometre menzil değerini yakalamak mümkün. Önümüzdeki süreçte tercihler arasına eklenecek olan 90 kWh’lık daha ufak bataryayla birlikte fiyatların da daha aşağıda konumlanabildiği kombinasyonlar mümkün kılınacak. EQS’in detaylı özelliklerine haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Mercedes EQS tanıtımı