reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQS

Mercedes EQS; elektrikli amiral gemisi Türkiye’de satışta

Çift elektrik motorlu versiyonuyla Türkiye listelerine girdiğini gördüğümüz Mercedes EQS, fiyat olarak S-Serisi ürün gamına göre çok daha aşağıda konumlanıyor.

Mercedes’in elektrikli otomobil ürün gamında zirve noktayı temsil eden EQS, geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen küresel lansmanı sonrasında yavaş yavaş sokaklarda boy göstermeye başlıyor. Almanya özelinde öncelikli olarak karşımıza çıkmaya başlayan yeni nesil S-Serisi, kısa süre önce Türkiye listelerindeki yerini almış şekilde radarımıza takıldı. Heritage Edition donanım seçeneği üzerinden tek kombinasyonla dahil edilen Mercedes EQS, 2 milyon 758 bin TL’lik etiketiyle meraklılarını karşılıyor. EQS’in teknik niteliklerine bakıldığında, S-Serisi ve Maybach’a göre çok fiyat bazında daha avantajlı bir otomobil olduğunu bu noktada belirtmek gerekiyor. Güncel listelerse S-Serisi, 4 milyon 279 bin TL’lik etikete sahipken bu rakam Maybach paketinde 6 milyon TL’yi aşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQS teknik özellikleri

Satışların ilk aşamasında EQS 450 ve EQS 580 versiyonlarının tercih edilebilen EQS için ilk pakette arkadan itişli tek motor dinamiği gelirken ikinci pakette ise çift elektrik motoru ve 4MATIC dinamikleri devreye giriyor. Ailenin zirvesinde ise AMG rozetini taşıyacak olan 750 beygirlik bir paket meraklılarını bekliyor olacak. Giriş seviyesi niteliğindeki EQS 450, 330 beygir güç ve 568 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Çift motorlu kombinasyonu getiren EQS 580’de ise rakamlar 516 beygir güç ve 855 Nm torka kadar yükselebiliyor. Versiyonların 210 km/s’lik maksimum sürat değerleri ortak tutulurken, 0-100 dinamikleri ise sırasıyla 6,2 saniye ve 4,3 saniye olarak teknik tabloya yansıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Menzil konusu da EQS ile birlikte kullanıcılar için adeta bir sorun olmaktan çıkıyor. Aracın satışıyla birlikte asfalta inecek olan 107.8 kWh kapasiteli batarya sayesinde 770 kilometrelik menzil değerini yakalamak mümkün olacak. Sunulan 200 kW’lık hızlı şarj desteği sayesinde de uygun kaynak bulunduğunda 15 dakikalık dolumla 300 kilometre menzil değerini yakalamak mümkün. Önümüzdeki süreçte tercihler arasına eklenecek olan 90 kWh’lık daha ufak bataryayla birlikte fiyatların da daha aşağıda konumlanabildiği kombinasyonlar mümkün kılınacak. EQS ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Video