reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQE

Mercedes EQE; Tesla Model S’e doğrudan rakip “mini EQS” tanıtıldı [Video]

Amiral gemisinde kullanılan silahların tamamıyla donatılan Mercedes EQE, sınıfında referans olma konusunda şu aşama çok fazla zorlanmayabilir.

Münih Otomobil Fuarı’nın en hareketli markalarından biri olacağını bir son birkaç aydır çok net bir şekilde gösteren Mercedes, duyurularını peş peşe gerçekleştiriyor. G-Serisi’nin geleceği niteliğin taşıyan EQG ile birlikte yakın gelecekte satışa sunulacak seri üretime hazır modelleri de organizasyon kapsamında podyumlarda göreceğiz. Bu isimlerden birisi de Mercedes EQE. Fuar öncesi tanıtımı yapılan modeliyle Tesla Model S’e doğrudan bir rakip çıkartacak olan Mercedes, amiral gemisi EQS’te yakaladığı başarılı mühendislik çizgilerini doğrudan EQE’ye aktarmayı tercih ediyor. EQS ile tasarım karakteri neredeyse aynı olan otomobili “ufak EQS” olarak nitelendirmemiz çok da yanlış olmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQE ile son kullanıcıya ulaşacak teknik özellikler

EQE 350 versiyonu üzerinden gösterimi yapılan otomobilin teknik niteliklerine de ilk olarak bu pencereden bakabiliyoruz. Paylaşılan verilere göre bu versiyonda tek elektrik motorlu ve 90,6 kWh kapasiteli bataryanın kombinasyonu geliyor. Yaklaşık 290 beygir güce ve 530 Nm torka sahip olan modelin bu batarya paketiyle birlikte 660 kilometreyi bulan menzil kat edebileceğini görüyoruz. Hızlı şarj desteğinin de standart olduğu EQE 350’nin bataryası yüzde 10 seviyesinden yüzde 80 seviyesine en iyi oranda 31 dakikada getirilebiliyor. Modeli dört tekerlekten çekişli olarak tercih etmek isteyenler için ön aksa dahil edilecek olan elektrik motoruyla birlikte bu kombinasyonda listelerdeki yerini alacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin ebatsal verilerine baktığımızda tasarımda kendisini hissettiren “mini EQS”i rakamlarda görüyoruz. 4.934 milimetre uzunluk ve 3.122 milimetrelik aks mesafesi değerleriyle EQS’in altında konumlanan modelde tasarımdaki benzerlik aerodinamik olarak başarılı sonucu da beraberinde getiriyor. EQS’in tarihe geçen 0,20’lik sürtünme katsayısı bu vesileyle birlikte EQE’nin verimlilik tablosundaki yerini alıyor. EQE’nin altyapı elemanları da tasarımdaki verimlilik konfor odağında destekliyor. Amiral gemisinden gelen çok noktadan bağımsız süspansiyon sistemi standart olarak sunulurken, Airmatic havalı süspansiyonlar ve ark tekerlekten manevra kabiliyeti gibi özellikler de opsiyon olarak tercih edilebilecekler arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EQE’nin kapılarını açtığımızda bizleri “Hperscreen” olarak isimlendirilen Mercedes’in yeni yaşam alanı karşılıyor. Tamamı dijital ekran krallığı olan ön panel, yatay formda 56 inçlik dev bir panel olarak karşımıza çıkıyor. Bu panel 12,3 inçlik sürücü, 17,7 inçlik multimedya ve 12,3 inçlik yolcu ekranı şeklinde segmentlere ayrılmış durumda. Standart modellerde ise 12,8 inç multimedya ve 12,2 inçlik sürücü ekranı kombinasyonunun sunulacağını özellikle belirtmekte fayda var. Artırılmış gerçeklik desteği, parmak izi okuyucu gibi teknolojik özellikler bu ekranların güçlü destekleri arasında. EQE’de; çarpışma öncesi koruma, kör nokta uyarısı, trafik levhaları tanıma, aktif şeritte tutma asistanı, park asistanı, uzun far asistanı, çarpışma uyarısı, otonom acil frenleme gibi pek çok aktif ve pasif destek de sunulacak. 2022 yılının ikinci yarısında üretüm süreci başlayacak olan EQE’nin Avrupa odağında satış ve fiyatlandırma strateji bilgilerini önümüzdeki süreçte alacağız.