reklamı kapat

POPÜLER

Smart Concept #1; grubun mini markası elektrikle SUV boyutuna geçiş yapıyor

Münih Otomobil Fuarı’nın heyecan verici konseptlerinden olan Smart Concept #1, markası için yepyeni bir segmente geçiş anahtarı niteliğinde.

Mercedes-Daimler’in EQ markası altındaki elektrikli modellere geçiş sürecinin ilk temsilcisi, grubun kompakt araç üreticisi Smart üzerinden gerçekleşti. Elektromobilite kavramının özellikle şehir içi kullanım potansiyelinde önemli bir pay sahibi olması beklenen Smart’ın o dönemde gelecekte çok daha iddialı olacağı tahmin ediliyordu. Bu kapsamda yapılan yatırımlarla bir dönüşüm içerisine alınan marka için daha önce girilmemiş segmentlere geçiş de şaşırtıcı olmayacaktı. Bugün EQE ve EQG gibi çok önemli araçların ilk gösterimlerini yapan Mercedes-Daimler grubu, Smart’n geleceğini de karşımıza çıkarttı. Markası için yeni bir boyuta geçiş anahtarı olacak Smart Concept #1, seri üretimde sunulan kompakt SUV/Crossover modelinin ön gösterimi niteliğini taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Smart Concept #1 Çin’de üretilecek

Mercedes-Daimler grubunun Smart için özel bir planlama yaptığının altını çizmiştik. Bu planlama kapsamında markanın üretim süreci Çin odağında kurulurken, operasyonun geleceği Volvo’nun da sahibi olan Geely’e bırakılmıştı. Bir anlamda Alman-Çin ortaklığından doğacak olan yeni Smart otomobillerinin yansımalarından birisi de SUV projesi olacak. Tasarımı Almanya’da gerçekleştirilen Concept #1 aynı zamanda kendinen sonra gelecekler için markanın yeni tasarım dilinin de yansımalarını taşıyor. Geely’nin “SEA” platformu üzerine geliştirilecek olan otomobil bu vesileyle gelecekte Volvo’nun da uzaktan kuzeni olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçla ilgili şimdilik herhangi bir teknik veri paylaşılmazken, üzerine inşa edileceği platformun 700 kilometreye kadar menzil sunabilecek yüksek kapasiteli batarya ve 800V hızlı şarj gibi destekler sunması bizi tatmin edici verilerin beklediğine işaret. Dört kişilik bir model olarak tasarlandığını gördüğümüz SUV konseptinin 4.290 milimetrelik uzunluk ve 1.698 milimetrelik değerleri onu ebatsal olarak C segment HB modellere yakın konumlandırmamıza olanak tanıyor. 2.750 milimetrelik aks mesafesiyse C segment SUV modellerine taş çıkartarak iç yaşam alanında çok ciddi bir beklenti yaratıyor. Kokpit tarafında 12,8 inçlik ebatıyla Mercedes modellerini aratmayan bir donanım alanıyla birlikte, otomatik park asistanı gibi üst seviye sürüş destek sistemleriyle donatılacak olması araçla ilgili beklentileri artırıyor. Üretimi 2022 için planlanan modelin kısa vadede seri üretime hazır versiyonunu görmeyi bekliyoruz. Smart’ın kompakt SUV modeli özgün tasarımı ve teknolojik özellikleriyle beklenmedik bir pay kapma potansiyeli de yüksek görünüyor.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın