reklamı kapat

POPÜLER

Pininfarina

Maharetli eller gelecek için yeni maceraya atılıyor; Automobili Pininfarina artık elektrikli otomobil markası

Mahindra grubunun satın almasıyla çıkışa geçen şirket, Automobili Pininfarina olarak dünya devlerine rakip bir üretici konumuna yükseldi.

Hindistan merkezli Mahindra grubu altında kısa bir süredir hayatına devam eden Pininfarina, son yıllarda Uzak Doğu merkezli yeni oluşumların hayata geçirdiği modellerle gündeme geliyor. Bunun yanında doğrudan kendi adıyla da çok ciddi tasarım ve teknik detaylara sahip konsept projeleri de eksik etmeyen şirket için artık yepyeni bir gelecek planı kurulmuş durumda. Geçtiğimiz ay içerisinde Hindistan merkezli kaynakların iddia olarak ortaya attığı söylemler, grubun resmi kaynaklarından gelen doğrulama ile artık tam anlamıyla netlik kazandı. Hayatına otomobil dünyasının en yeni markası olarak başlı başına bir üretici sıfatıyla devam edecek olan Automobili Pininfarina, tamamen elektrikli lüks performans araçlarıyla kullanıcıların karşısına çıkacak. İlk modelini hiper otomobil olarak lanse eden yetkililer sokaklara çıkış için 2020‘yi işaret ederken, bu araç için telaffuz edilen rakamlar Bugatti, Lamborgini ve Ferrari gibi üreticilerin biraz daha mesai yapmasını gerektirecek gibi gözüküyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1.500 beygirlik güç beklentisi

Bundan sadece 2,5 yıl önce Pininfarina’nın hisse çoğunluğunu alma yoluna giderek önemli bir hamle gerçekleştiren Mahindra, böylesine kısa bir zaman diliminin ardından markayı elektrikli gelecek öncülüğüne getirerek önemli bir vizyon ortaya koyuyor. Markanın başına Audi ve Volkswagen gibi önemli markalarda görev yapmış ve 25 yıllık otomobil endüstri tecrübesi bulunan Michael Perschke‘nin getirilmesi de altı çizilmesi gereken detaylar arasında. Merkezinin Roma‘da olacağı açıklanan Automobili Pininfarina markasının ilk modeliyle ilgili masada görünen teknik değerler ise şimdilik kısıtlı. Lakin her şey planladığı gibi giderse yeni oluşumun rozetini taşıyan bu hiper otomobil 0’dan 100’e 2 saniyenin altında çıkacak ve tek seferde 482 kilometre menzil kat edebilecek. Bu arada aracın Rimac ortaklığıyla Formula E teknolojisi üzerine geliştirilecek olması da beklentilerin yüksek seviyelerde gezinmesinin temel sebepleri arasında. İleriki dönemde SUV ve sedan sınıfında da model üreteceği açıklanan Pininfarina artık geleceğin iddialı isimleri arasında. Sonuçları hep birlikte bekleyip göreceğiz.