reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Mahindra

Volkswagen, elektrikliler için Mahindra iş birliği yaptı

Almanya merkezli dev otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikliler için Hindistan merkezli Mahindra iş birliği yaptı.

Elektrikli otomobil pazarında dikkat çeken iş birlikleri gündeme gelmeye devam ediyor. Rekabette iddialı olmak adına rakiplerinin hazır altyapılarını tercih etme yolunu seçene firmalardan birisi de Hindistan merkezli dev Mahindra oldu. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla Mahindra’nın gelecek elektrikli SUV modellerine Volkswagen tarafından sağlanan parçalar / bataryalar güç verecek. Bu ortaklığın meyveleri 2025 itibarıyla yollara çıkacak, Volkswagen’in MEB mimarisinden gelecek birçok parça Mahindra’nın yeni INGLO mimarisine entegre edilecek. Şu an INGLO temelli beş farklı Hindistan pazarına özel SUV geliştirdiği söylenen Mahindra, yapılan resmi duyuruya göre Hindistan’da e-mobilite alanında kurulacak daha fazla iş birliği için de Volkswagen ile görüşmeler gerçekleştirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya merkezli dev otomobil üreticisi Volkswagen, bundan önce araçlarına ChatGPT getireceğini duyurmasının ardından bir yapay zeka laboratuvarı açmasıyla ses getirmişti. Volkswagen tarafından yapay zekâ odağında açılan bu laboratuvar, birden fazla partnerin yardımıyla yeni nesil teknolojileri araçlara uyarlamaya odaklanacak. Küresel bağlantılara sahip bir merkez olacak bu laboratuvarda, yapay zekanın özellikle de üretken yapay zekanın araçlara getireceği faydalar / imkanlar üzerinde ortak çalışmalar yapılacak, buradaki geliştirmelerden Volkswagen Group altındaki tüm markalar yararlanacak.

Bu konuda bir açıklama yapan VW CEO’su Oliver Blume, “Müşterilerimize yapay zeka üzerinden gerçek katma değerler sunmak istiyoruz. Diğer ekosistemleri araçlarımıza bağlayarak daha iyi bir ürün deneyimi yaratmayı hedefliyoruz. Teknoloji şirketleriyle işbirliği bizim için son derece önemli. Gelecekte, buradaki işbirliğini organizasyonel ve kültürel açıdan basitleştirmeyi de amaçlıyoruz.” dedi.

CES 2024 kapsamında yapılan açıklamaya göre OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka temelli sohbet botu ChatGPT, 2024’ün ikinci çeyreği itibarıyla Volkswagen araçların bir parçası halini alacak. Tiguan, Passat ve Golf gibi popüler modeller yanında ID serisi elektrikli araçlara da gelecek sistem, kişilerin araçlarıyla daha önce hiç olmadığı düzeyde iletişim kurmasına imkan tanıyacak, ChatGPT sayesinde birçok konuda sürüş sırasında detaylı bilgi alınabilecek ya da araç özellikleri sohbet botuna söylenerek yönetilebilecek.

Volkswagen ve Mahindra adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu