reklamı kapat

POPÜLER

Mahindra Roxor

Efsanevi Jeep Willys’in genleri Hindistan dokunuşuyla yeniden doğdu: Mahindra Roxor

Şimdilik sadece Amerika pazarında satılacak olan Mahindra Roxor, son dönemlerin en çok konuşulan modellerinden birisi olacak gibi gözüküyor.

Hindistan’ın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Mahindra, Ssangyong başta olmak üzere pek çok önemli markanın sahibi konumunda. Kendi ismiyle üretimini gerçekleştirdiği modelleri ağırlıklı olarak Asya pazarında sunan grup son yılların en sürpriz projelerinden birisine imza attı. SUV modellerinin atası olarak nitelendirebileceğimiz Jeep Willys‘in tasarımını birebir şekilde kullanarak Roxor isminde yeni bir modelde bir araya getiren Mahindra, meraklılarının dikkatini çekme konusunda hiç zorlanmayacak. Aslında böylesine bir ikonik tasarımın nasıl olurda Mahindra tarafından kullanılabildiği sorusu ilk andan itibaren pek çok kişinin gibi bizlerin de aklına geldi. Lakin kaynaklardan gelen bilgilere göre 1940‘lı yılların ortalarında kurulan grup, aynı yıllarda orijinal Willys’in üretimini gerçekleştirmek ve satışını yapmak için lisans hakkını satın almış. 2018 itibarıyla Amerika pazarı için üretilecek ve satışa sunulacak olan Roxor, o dönemlerden gelen hakkın bugün itibarıyla somut adıma dönüştürülmüş hali olacak.

Beklentilerin altındaki teknik değerler

Üretimi Detroit’te gerçekleştirilecek olan Mahindra Roxor, tasarımı kadar teknik değerleriyle de maalesef zamanının gerisini temsil ediyor. Kaputunun altında 2,5 litrelik dizel motorun kullanıldığı modelin değerleri 62 beygir güç ve 195 Nm tork şeklinde. Maksimum 72 km/s hıza çıkabildiğini öğrendiğimiz araçta 1.361 kilogramlık yük taşıma kapasitesi sunan Mahindra, süspansiyon sisteminde ise yaprak yaylara yer veriyor. Bakıldığında doğrudan arazi odaklı olduğu görülen Roxor ile uzun mesafe yol kat etmek pek mümkün değil. 900 farklı renk seçeneğiyle satın alınabilecek olan aracı Amerika’da 15.549 dolarlık başlangıç fiyatıyla sunmaya hazırlanan Mahindra gelecek tepkilere göre satış sürecini farklı ülke veya bölgelere de yayabilir. Roxor’un Türkiye’de satıldığında ilgi görüp görmeyeceğiyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.