reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQE

Eski CEO’nun son imzası; Mercedes EQE hakkında ilk detaylar

Elektrikli otomobil hamlelerini daha hızlı şekilde atan markasının son ürünü Mercedes EQE, emekliye ayrılan CEO’dan imzayı da aldı.

Görevi başında bulduğu süre içerisinde imza attığı projelerle bir efsaneye dönüşen Dieter Zetsche, yaklaşık iki hafta önce emekliye ayrıldı. BMW’nin yüzümüzde tebessüm yaratan göndermeli kutlama mesajıyla taçlanan bu değişim sürecinin ardından elimizde hala bir hikaye daha olduğunu görüyoruz. 2025 yılına gelindiğinde 10 yeni elektrikli otomobille piyasada olma stratejisi kapsamında son imzasını atan Zetsche’nin, 2022 yılında piyasaya sürülmek üzere Mercedes EQE planlamasına onay verdiği ortaya çıktı. Autocar kaynaklı olarak servis edilen haberde, doğrudan Tesla Model S‘e rakip olacağına vurgu yapılan otomobili E-Serisi’nin geleceği olarak da nitelendirmek çok da yanlış olmaz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQE için iddialı beklentiler

“V295” kod adıyla marka içerisinde yürütüleceği söylenen EQE projesi, EQ alt markasının altıncı otomobili olarak kullanıcılarla buluşacak gibi görünüyor. Halihazırda ilk model olan EQC’nin üretim sürecini yürüten Mercedes’in bu elektrik planı için ortaya koyduğu yatırım ise 10 milyar euro civarında. İşin içerisine 20 milyar euroluk batarya teknoloji yatırımı da girdiğinde ortaya çok ciddi bir planlamanın çıktığı da aşikar. EQE için halihazırda masada görünen bilgiler arasında, markanın yeni altyapı mimarisi olan MEA üzerine kurulacak ikinci model olması öne çıkıyor. Amiral gemisi niteliğindeki EQS ile bu rozeti paylaşacak olan otomobil, yeni altyapı sayesinde satışta olan E-Serisi’nden daha kısa olmasına rağmen kokpit bölümünde S-Serisi niteliğinde yaşam alanı sunabilecek. Rakamsal veriler kısmı ise şu aşamada beklenti üzerine şekilleniyor. 600 kilometre civarında menzil vadedebileceği konuşulan otomobilde, iki adet elektrik motoru konumlandırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Mercedes EQE’nin üretimi Pekin‘de yer alan ve yıllık 70.000 adetlik üretim kapasitesi bulunan tesiste gerçekleştirilecek.

İlgili video

Mercedes EQC üretim süreci