reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes: “Dizel motorları gelecekte yok saymak aptallık”

Mercedes CEO‘su Dieter Zetsche, Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıtımını yaptığı elektrikli motor teknolojileri ve konsept model Generation EQ ile birlikte önümüzdeki süreç hakkındaki görüşlerini de açıkladı. Zetsche’nin dizel motorlar ile ilgili açıklamaları ise bir hayli dikkat çekici.

Mercedes, geleceğini temsil eden yeni elektrikli otomobil teknolojisi EQ konseptiyle birlikte önümüzdeki süreçte hayata geçecek olan C.A.S.E sistemini Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıttı. Tanıtım etkinliğinin sunumunu markanın CEO’su Dieter Zetsche yaptı. Zetsche markanın gelecek planlarını açıkladığı etkinliğin ardından verdiği röportajda ise dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Volkswagen’in yaşadığı emisyon skandalının ardından iyice hassaslaşan zehirli gaz salınım kriterleri markaları harekete geçirmeye devam ediyor. Renault başta olmak üzere birçok otomobil üreticisi dizel motorları yavaş yavaş üretim bandından çıkarma planları yaparak benzinli, hybrid ve elektrikli motor teknolojilerine yönelmeye başladı. Az sayıda olsada birkaç üretici de hidrojen yakıtlı sistemlerini geliştirme ile ilgili hummalı bir çalışma içerisinde.

mercedesdieselmotor
Mercedes CEO‘su Dieter Zetsche, Volkswagen’in yaşamış olduğu emisyon problemi ile birlikte dizel motorlar ile alakalı gelişmelerde fazlasıyla duygusal ve politik kararların alındığı görüşünde. Zetsche, yaşanan bu olayların Mercedes cephesinin dizel motor üretiminde herhangi bir değişiklik yaratmadığının altını çizdi. Açıklamasının devamında: “Mercedes olarak dizel ve benzinli motorların önümüzdeki en az 20 yıl aktif bir şekilde üretilip kullanılacağına inanıyoruz, bunu yok saymak tamamıyla aptallık olur” açıklamasında bulundu. Zetsche’nin bu açıklamasının ışığında Mercedes’in önümüzdeki 20 yıl içerisinde de dizel motor üretimine hız kesmeden devam edeceğinin sinyalleri verilmiş oldu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Mercedes: “Dizel motorları gelecekte yok saymak aptallık”” için 4 cevap

 1. Oğuzhan Mengir dedi ki:

  İşte bu yüzden üretimi durmuyor asıl dizel motorların çevreye verdiği zararı görmezden gelmek aptallıktır tabi Almanlar gayet iyi biliyor hibrit ve hidrojen konusunda japonlar kadar iyi değiliz elektrikte yine japon ve amerikan tesla gibi iyi değiliz en iyi olduğumuz alan olan dizel e devam. Görürsünüz euro 7 normlarını sonra bırakırsınız dizelleri şuanda bile vw motorları düzelttikten sonra ona rağmen hala 2 kat daha fazla gaz verior euro 6 yı karşılayamıyor dizel motorlarınız 10 kat daha fazla gaz yayıyorken boyle konuşmak biraz iddalı kalıyor Dieter Zetsche .

 2. Ford çu Bilo dedi ki:

  Bir aptal var ise oda bu motor teknolojisinde devam edenlerdır petrolun gazını daha ne kadar çiğerlerimize dolduracaksınız. Bugün dünya da motor üretenler rant kaygısı olmasın bakın nasıl yeni dönüşümlü ve hava kırlılığı yapmayan motorlar yapılacaktır. Bir an önce dünyada ki petrolun sonu gelir inşallah o zaman işler değişir.

 3. Olmadı dedi ki:

  Beyler adamlar bu motorların 20 yıl daha aktif bir şekilde üretileceğine inanıyor. akjsdh, Ortada ciddi miktarda büyüme gerçekleştiren Tesla gibi somut bir örnek varken bu içten yanmalı motor hayranlığı nedir? Nedir bu zorlama , dayatma? Vw bile 2020’de piyasaya araç çıkarmaya, ki bu bile çok geç, elektriğe yatırım yapmaya çalışıyor. Lan bari hibrite önem veriyoruz de de içimiz rahatlasın vizyonlarını yediklerim. Ayrıca emisyon değerlerini de Oğuzhan başkan güzel açıklamış. Eyyorlamam bu kadar..

 4. mutlu dedi ki:

  mercedes çok kaliteli araçtır hakkını yememek lazım ama elektrikli araçlar ve hybird araçlar 3 5 sene içinde piyasada çok rağbet gören araçlar olacaktır dizelin yarısı kadar masraf çıkarmayan gaz salınımı olmayan elektirik varken gelecekte dizel olacak demek aptallıktır he sadece tırlara ve kamyonlara dizel yapılabilir o ayrı konu