reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes: “Dizel motorları gelecekte yok saymak aptallık”

Mercedes CEO‘su Dieter Zetsche, Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıtımını yaptığı elektrikli motor teknolojileri ve konsept model Generation EQ ile birlikte önümüzdeki süreç hakkındaki görüşlerini de açıkladı. Zetsche’nin dizel motorlar ile ilgili açıklamaları ise bir hayli dikkat çekici.

Mercedes, geleceğini temsil eden yeni elektrikli otomobil teknolojisi EQ konseptiyle birlikte önümüzdeki süreçte hayata geçecek olan C.A.S.E sistemini Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıttı. Tanıtım etkinliğinin sunumunu markanın CEO’su Dieter Zetsche yaptı. Zetsche markanın gelecek planlarını açıkladığı etkinliğin ardından verdiği röportajda ise dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Volkswagen’in yaşadığı emisyon skandalının ardından iyice hassaslaşan zehirli gaz salınım kriterleri markaları harekete geçirmeye devam ediyor. Renault başta olmak üzere birçok otomobil üreticisi dizel motorları yavaş yavaş üretim bandından çıkarma planları yaparak benzinli, hybrid ve elektrikli motor teknolojilerine yönelmeye başladı. Az sayıda olsada birkaç üretici de hidrojen yakıtlı sistemlerini geliştirme ile ilgili hummalı bir çalışma içerisinde.

mercedesdieselmotor
Mercedes CEO‘su Dieter Zetsche, Volkswagen’in yaşamış olduğu emisyon problemi ile birlikte dizel motorlar ile alakalı gelişmelerde fazlasıyla duygusal ve politik kararların alındığı görüşünde. Zetsche, yaşanan bu olayların Mercedes cephesinin dizel motor üretiminde herhangi bir değişiklik yaratmadığının altını çizdi. Açıklamasının devamında: “Mercedes olarak dizel ve benzinli motorların önümüzdeki en az 20 yıl aktif bir şekilde üretilip kullanılacağına inanıyoruz, bunu yok saymak tamamıyla aptallık olur” açıklamasında bulundu. Zetsche’nin bu açıklamasının ışığında Mercedes’in önümüzdeki 20 yıl içerisinde de dizel motor üretimine hız kesmeden devam edeceğinin sinyalleri verilmiş oldu.