reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQG Concept

Bir efsanenin evrimi; Mercedes EQG Concept ile gelecek gösterimi yapıldı

Münih Otomobil Fuarı’nın ilgi çeken projelerinden biri olacak Mercedes EQG Concept, tarihe damga vurmuş bir ikonun dönüşüm manifestosu niteliğinde.

Mercedes’in EQ rozeti altında zenginleştirmeye devam ettiği elektrikli otomobil ürün gamı beraberinde bazı efsanelerin dönüşümünü de getiriyor. Markanın kendi içerisindeki geçmişisinin yanında otomotiv tarihine damga vurmuş isimlerden birisi olan G-Serisi’nin dönüşümü de bahsettiğimiz dinamikler arasında. İlk gösterimi Münih Otomobil Fuarı kapsamında Almanya’da yapılacak olan Mercedes EQG Concept, G-Serisinin elektrik dönüşümünse sahip olacağı özelliklerin mesajlarını taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQG Concept ile tasarım odağında değişimlere odaklanılıyor

Mercedes cephesi EQG Concept tanıtımında teknikten ziyade tasarım odağında bizi bekleyen değişimleri gösterimini yapmayı tercih ediyor. Bu sebeple herhangi bir rakamsal verisi paylaşılmayan araçta menzil ve güç gibi hayati verilerden şu aşamada mahrum durumdayız. Tasarım tarafına baktığımızda ise G-Serisi’nin günümüze kadar uzanan evriminin tamamen korunduğu bir şema bizi karşılıyor. Günümüzde satışta olan versiyonda yapılan makyaj operasyonu gibi burada da sadece gövde panelleri üzerinde elektriğe atıfta bulunan yenilikler dikkatimizi çekiyor. Ön bölümde ızgara çerçevesinin LED ışıklandırma ile çizilmesi ve ızgaraya üç boyutlu hava katan tasarım dikkat çekiyor. 22 inçlik ebatla gelen jantların tasarımı da Mercedes’in klasik dönemine atıf yapan keyifli bir dokunuş niteliğinde. Seri üretim formunda ufak değişimlerle son kullanıcıya ulaştırılması beklenen EQG ile artık bir miras niteliği taşınan arazi performansının nereye taşınacağı da merak konusu.

İlgili video

Mercedes EQS tanıtımı